Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Wygrane smsowe okazują sie oszustewem

• Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Colder

Colder

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4164 postów

Napisano 18 03 2006 - 13:49

Z taka sprawa napewno się juz spotkaliście a mianowcie SMSy treści iż wygraliscie coś nalezy tylko wysłać smsa potwierdzajacego na numer bleble o treśći( i tutaj numer telefonu ktory ma być doładowany). Nie wiem jak Wy ale ja nigdy nie wysyłem takiego sms'a, wogole staram sie nie brać udziału w takiego typu zabawach.

Oto co piszą w GW

Jedni oszuści, podszywając się pod operatorów, wyłudzają doładowania telefonów na kartę, inni zaś włamują się do skrzynek abonentów TP SA i naciągają na drogie połączenia z serwisami rozrywkowymi

Podszywają się pod operatorów sieci komórkowych i wyłudzają doładowanie telefonu na kartę. Albo włamują się do skrzynek TP SA i wydzwaniają do serwisów rozrywkowych. Urząd Komunikacji Elektronicznej zażądał wczoraj wyjaśnień od prezesa PTC (sieć Era) oraz władz Telekomunikacji Polskiej, w jaki sposób chronią swych klientów przed nadużyciami. Na odpowiedź mają siedem dni.

Ładowanie na ekranie

• „Era Omnix. Wygrałeś w naszym konkursie zestaw kina domowego, aby potwierdzić odbiór nagrody wyślij SMS o treści 668xxxxxx na numer 1120”,

• „ERA: System zanotował brak twojej karty SIM w sieci. Wyślij SMS o treści 660xxxxxx pod numer 1120, a skorygujemy błąd, w przeciwnym razie blokujemy Twoją kartę SIM”,

• „Z okazji urodzin ERA otrzymałeś 20 darmowych minut! Aby potwierdzić wyślij 9-cyfrowy kod 696xxxxxx na numer 1120”.

Takiej treści SMS-y otrzymują abonenci sieci Era. Jeśli na nie odpowiadają, doładowują komórki oszustom. Jak to możliwe? Oszuści wykorzystali wprowadzoną latem usługę, która umożliwia proste doładowanie (10 lub 20 zł) innego telefonu na kartę (tzw. pre-paida) za pomocą SMS-a. Wystarczy podać numer telefonu, który chcemy doładować (oszuści podają swój) oraz wysłać SMS-a na czterocyfrowy numer operatora (1110 lub 1120), który kwotę doliczy do rachunku. Usługa jest bardzo przydatna i popularna: np. rodzice mogą zasilić komórkowe konto dziecka.

- Dzwoni do nas sporo oszukanych. Domyślam się, że problem jest większy, bo tylko niektórzy poszkodowani decydują się na skargę - mówi rzecznik UKE Jacek Strzałkowski.

- Z usługi korzysta kilkaset tysięcy osób, a mamy zgłoszenia od kilkuset oszukanych miesięcznie. Jednak jest to wyjątkowo denerwujące i cierpi nasz wizerunek. Sam dostałem takiego SMS-a - przyznaje Witold Pasek, rzecznik Ery. - Utrudniliśmy już ten proceder, wprowadzając ograniczenia. Jedno konto można doładować tylko raz w tygodniu. Teraz rozważamy dalsze kroki.

Zdaniem Paska zdecydowana większość oszukanych odzyskuje pieniądze po złożeniu reklamacji, ale konieczne jest wcześniejsze zawiadomienie policji.

Trik czy generator?

Urząd Komunikacji Elektronicznej domaga się też wyjaśnień od TP SA. Do urzędu zgłaszają się oszukani, na których rachunkach telefonicznych figurują liczne połączenia z numerami 0-400. To drogie numery stosowane np. w telekonkursach ze stawkami nawet 8 zł za minutę! - Czas trwania połączeń nie przekracza zwykle czterech-sześciu sekund, a po upływie kolejnych ok. pięciu sekund połączenie nawiązywane jest ponownie - tłumaczy Jacek Strzałkowski z UKE. - W ten sposób oszuści szybko nabijają kolejne pieniądze, bo każde krótkie połączenie jest liczone jak nowa minuta. Być może włamują się do skrzynek abonenckich i instalują "generatory impulsów".

Co dziwniejsze, TP SA jednym uznaje reklamacje, innym zaś - nie. - Czasem to abonenci stosują różne triki, aby tylko wygrać nagrodę w telefonicznym konkursie. Niewykluczone, że wini są również nasi nieuczciwi partnerzy - powiedział nam nieoficjalnie jeden z przedstawicieli TP SA.

Prawo mówi jednak jasno: operator ma obowiązek zabezpieczyć swych abonentów przed działaniami na ich szkodę. - Jeśli nie uzyskamy zadowalających wyjaśnień, a liczba skarg będzie rosnąć, rozpoczniemy kontrolę. Stwierdzenie przez nas zaniedbań operatora spowoduje, że abonenci dochodzący swych praw w sądach, będą mieli poważny argument - mówi Strzałkowski i wskazuje przykład dialerów sprzed kilku lat. To była głośna sprawa: użytkownicy tzw. wdzwanianego internetu (dial-up) padali ofiarą programów, które przekierowywały połączenia na kosztowne numery rozrywkowe. Kiedy URTiP (obecne UKE) zbadał sprawę i uznał, że odpowiedzialna przed abonentami jest TP SA, a nie jej nieuczciwi partnerzy, sądy niemal automatycznie zaczęły przyznawać rację abonentom.

http://gospodarka.ga...81,3216746.html

Nie dajcie się takim cfaniaczkom, jesli już daliście sie nabrać to zgłoście to policji a dostaniecie pewno przekazaną kwote spowrotem.

Temat ten poruszył też swojego czasu Janusz Weiss na antenie Radia Zet w swoim programie o 13. Doszedł mniejwiecej do takich samych wniosków, trzeba zgłosic sie na policje! Operatorzy wydaja sie bezradni, nie moga powtrzymać tej fali.
Pamietam ze pan Janusz probował dodzwonić sie do tego gostka co podał swoj numer jako ten kod 9-cyforowy. Telefon dziwnie milczał, raz był zajety a raz sie rozłaczył... hm... czyżby się czegoś bał :D
SERWERY PORT SZYBKOŚĆ FIREWALL
W wiadomosciach prywatnych i e-mailach, nie odpowiadam na problemy związane z eMulem. Jesli masz z nim jakiś kłopot, napisz na forum...

#2 Gutek-Pablo

Gutek-Pablo

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 3357 postów

Napisano 18 03 2006 - 14:36

Potwierdzam słowa @Colder - moja mama 3 takie informacje dostała na Erę :D Od razu jej powiedziałem przecież nie grałaś a po drugie to jakiś żart zobacz numer jakiegoś gostka, babki :D

#3 adkrz

adkrz

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 238 postów

Napisano 18 03 2006 - 20:55

Jak już mowa o bezpieczeństwie to wrzucam to:
SMS - Słowa Można Sfałszować
Linux? U mnie działa! | Pożywka dla spamerów | Moja strona

#4 Gutek-Pablo

Gutek-Pablo

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 3357 postów

Napisano 18 03 2006 - 23:56

Tak o tym już było :D Nie jest za wesoło z sms-ami :D

#5 martynak21

martynak21

First Rank

• Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 10 09 2012 - 13:37

znalazłam ten forum i ten artykuł poniewasz mojej mamie się coś podobnego zdarzyło. jednak nie od "Ery" ale od osoby która się podszywała pod mnie! na blogu stronie Tellows był nawet artykuł na ten temat: artykuł Uważajcie na siebie!

Szkoła się zaczęła. Przyłóż się na nauki, zamiast płodzić takie byki... :huh:
Zamykam.

Użytkownik XanTyp edytował ten post 10 09 2012 - 15:31

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych