Skocz do zawartości


tablety.pl

Programy Desktop Publishing (DTP)
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 06 09 2004 - 08:06

RagTime Solo

Platforma: Windows
Licencja: freeware do wersji 5.65, obecnie tylko shareware


RagTime Solo jest wyposażony m.in w edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, narzędzia do edycji obrazów, rysowania, konstruowania wykresów czy pokazów slajdów. Oferuje moduł automatycznego tworzenia pokazu slajdów, możliwość umieszczania rysunków we wszystkich rodzajach ramek i komórkach arkusza, opcje obracania, skalowania i przycinania obiektów czy wprowadzanie dynamicznych linków pomiędzy tabelami i grafikami metodą 'drag&drop'. Obsługuje import i export plików Word 97/98/2000, Excel 97/98/2000, RTF, SYLK, XTND, JPEG, EPSF, WMF, EMF, BMP, PICT oraz tekstowe (Mac, DOS, Windows i UNICODE). Wersję darmową od komercyjnych edycji odróżnia: przy każdym uruchomieniu programu jest przypomnienie o użytkowaniu w celach niekomercyjnych, niektóre profile kolorystyczne nie załączone, brak słownika do dzielenia wyrazów. Alternatywny link pobierania:

Dołączona grafika Ragtime_Solo_565_en.exe

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 23 03 2005 - 10:22

Serif PagePlus SE

Platforma: Windows 98/ME/2000/XP
Licencja: freeware


Serif PagePlus SE - program umożliwiający tworzenie prostych pół-profesjonalnych publikacji typu wizytówki, broszury, zaproszenia, kalendarze itd. Obsługuje tylko jeden format dokumentów czyli natywny *.ppp. Wraz z programem dołączonych jest kilkanaście różnych przykładów, można dodatkowo pobrać z oferty kilkaset innych. Wersja darmowa w odróżnieniu od komercyjnej nie posiada: obustronnej obsługi PDF (ewentualnie można obchodzić problem exportu przez wirtualne drukarki PDF typu PDFCreator), skali kolorów Pantone, wbudowanego arkusza kalkulacyjnego, publikacji Web, optymalizacji grafiki. Program wymaga darmowej rejestracji na e-mail w celu otrzymania klucza aktywacyjnego. Obejrzyjcie też inne darmowe designerskie programy na stronie producenta.


#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 04 05 2006 - 16:18

Scribus

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008, Linux, MacOS
Licencja: GPL (open source)


Jedyna aplikacja open source i cross platform tego typu. Ceniony składak tekstu w środowisku Linuxowców, który posiada większość funkcji dostępnych w komercyjnych programach DTP. Obsługuje m.in. import i eksport plików w formacie PDF, EPS, SVG, OpenOffice.org, zapewnia też pełne wsparcie dla standardu kolorów i separacji CMYK. Wielopoziomowa komenda Cofnij i automatyczne tworzenie spisu treści. Podgląd fontów, Koło barw, Generator kodu kreskowego. Dużo różności na Wiki. Przed instalacją programu należy zaopatrzyć się w GhostScript, by móc importować pliki EPS, PS oraz drukować. Scribus jest zupełnie nietolerancyjny dla kiepsko zaprojektowanych lub uszkodzonych czcionek a napotykając takie automatycznie je wyłącza. Na platformie XP zalecane wyłączenie LUNY podczas pracy ze Scribusem. Windows 2000 musi zaaplikować sobie GDI+. Program występuje też w wersji portable. Jest spolszczony.

Dołączona grafika Darmowe polskie fonty


#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 07 09 2008 - 13:25

VivaDesigner Free Edition

Platforma: Windows 2000/XP/Vista, Linux, Mac OS X
Licencja: freeware


Program DTP produkcji niemieckiej. Otwiera dokumenty formatu QuarkXPress 3-5.x (*.qxd) oraz firmowych aplikacji VivaDesigner / VivaPosterize / VivaImpose / VivaPress / VivaXML. Zapisuje tylko do formatu natywnego VivaDesigner (*.desd). Obsługuje import szeregu formatów graficznych: JPG, BMP, PNG, TIFF, CT, LAY, EPS. Potrafi eksportować do formatu PostScript. Wspiera wydruk. W programie dołączonych kilka przykładowych publikacji. Wersja darmowa jest w pełni funkcjonalna i nie ma limitów czasowych, ale nie posiada: importu-eksportu PDF, importu AI Illustratora, słownika do dzielenia wyrazów i sprawdzania pisowni, dodatkowych tabel kolorystycznych (np. Pantone, HKS). Dokładniejsze porównanie edycji w pliku PDF. W programie można ustawić język polski, choć niektóre opcje nie są spolszczone (dziwny mix z niemieckim).

Uwaga: na teraz jest oferowana beta próbna z ograniczeniem czasowym z trybem demo opcji komercyjnych. Należy wykonać rejestrację. Po rejestracji konta w powyższym linku pojawi się odnośnik pobierania, zaś na e-mail przyjdzie dodatkowy link do licencji z plikiem VLK. W trakcie pierwszego uruchamiania programu (dialogi są po niemiecku) padnie pytanie o wskazanie tego pliku VLK, co zaktywuje program. Jak mówiłam, jest to beta testowa i z demo, finałowa wersja będzie wymagała aktualizowania pliku licencji na nowy model..

#5 Gość_kronopio_*

Gość_kronopio_*
  • Goście

Napisano 10 12 2008 - 15:55

Dołączona grafika

MikTeX

Platforma: Windows 2000/2003/XP/Vista
Licencja: Open Source


Każdy chyba słyszał kiedyś w swoim życiu nazwę LaTeX - jest to zestaw makr stanowiących nadbudowę dla systemem składu TeX, automatyzujących wiele czynności związanych z procesem poprawnego składania tekstu. Jednakowoż, ze względu na dużą popularność LaTeX-a (w porównaniu z czystym TeX-em) nazwy te bywają używane zamiennie.

Natomiast TeX (na którym bazuje LaTeX) jest to komputerowy system profesjonalnego składu drukarskiego, obejmujący zarówno dedykowany język, jak i kompilator przygotowujący pliki w wymaganych przez urządzenia graficzne formatach (drukarki, naświetlarki). Szczególnie często używa się go przy składaniu tekstów naukowych (np. matematycznych), ponieważ umożliwia budowanie dość złożonych wyrażeń, w tym skomplikowanych wzorów matematycznych. Nie mniej ważne jest szeroki zakres dostępnych gotowych pakietów poleceń rozwiązujących mniej lub bardziej typowe problemy związane z tworzeniem publikacji, są to np. automatyczne numerowanie równań, tworzenie skorowidzów, tabel, spisu skrótów, wstawianie prostych ilustracji.


Po tym krótkim wprowadzeniu każdy juz się chyba zorientował, że MiKTeX ma coś wspólnego z LaTeX-em.

MikTex jest po prostu dystrybucją TeX-a przeznaczoną pod platformę Windows :P


Używam TeX-a i przyznam osobiście, że na początku nie jest łatwo go opanować, ale kiedy już "zakuma się" o co w tym chodzi, to wychodzi na jaw jak potężnym narzędziem dysponujemy B)

No i do tego jeszcze drukując na drukarkę postscriptową możemy dostać ślicznego PDF-a :rolleyes:


PS
Pozwolę sobie (mam nadzieję,że admini nie będą mieli mi za złe ) zamieścić linki, które mogą być pomocne dla rozpoczynających pracę z TeX-em:
1.Wirtualna Akademia - katedra TeX-ologi stosowanej (tu znajdziecie m.in.szybką instalację MiKTeX-a dla polskich użytkowników)
2.Polska Grupa Użytkowników Systemu TeX
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych