Skocz do zawartości


tablety.pl

Services - Usługi w XP
  • Zamknięty Temat jest zamknięty
19 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 25 01 2004 - 23:23

TWORZENIE MULTI KONFIGURACJI USŁUG

Teraz coś dla tych którzy wyraźnie się boją "uszkodzić" i chcą dokonać tych straszliwych czynów w jak najbezpieczniejszy sposób. Mianowicie można stworzyć wiele Hardware Profiles (Profili sprzętowych) by przetestować różne zestawy konfiguracji usług. Typ startowania usługi dobierasz nie w zakładce General / Ogólne tylko Log on / Logowanie! Na czym polega różnica?

Dostosowanie usługi bezpośrednio (zakładka Ogólne) jest globalne i wpływa na wszystkie konta użytkowników i na wszystkie profile sprzętowe
Dostosowanie usługi w profilu sprzętowym (zakładka Logowanie) wpływa na wszystkie konta użytkowników ale tylko na 1 profil sprzętowy


Zalecane jest tworzenie profili sprzętowych na czystej instalacji Windowsa lub na domyślnej konfiguracji usług a nie już optymalizowanej! A więc jeśli już coś kombinowałeś w typach startu to użyj matrycy rejestru by przywrócić ustawienia domyślne dla wszystkich usług hurtem. Również w razie jakiś problemów zawsze można się nią posłużyć. Ponadto zanim przystąpisz do akcji upewnij się że jeśli masz klawiaturkę USB to na pewno ona będzie współpracować z nowymi profilami sprzętowymi. Po prostu utwórz 1, zrestartuj kompa i sprawdź czy możesz z niej nawigować po menu z opcjami.

Control Panel (Panel sterowania) >>> System >>> Hardware (Sprzęt)

Dołączona grafika

Klimamy na Hardware Profiles (Profile sprzętu). W nowym oknie które się pojawi znajdziesz tylko swój bieżący domyślny profil (Profil1 - Profile1).

Dołączona grafika

By utworzyć nowy musisz go skopiować. Kliknij więc na niego i wciśnij Copy. Pojawi się nowe okno w którym określasz stosowną nazwę. Użyj Default (Domyślny).

Dołączona grafika

W oknie pojawi się pod Profile 1 nowy profil Default. Akcję kopiowania profilu powtarzasz tyle razy ile profili chcesz utworzyć nadając im stosowne nazwy z tabelki: Default, Safe, Internet Gateway, Gaming i Super Tweak. Nazwy możesz dobrać jakie chcesz to tylko przykład w poście do łatwiejszej nawigacji..
Dopiero po tych akcjach w oknie będzie widoczne coś więcej niż Profil 1. Czyli powinno to wyglądać następująco:

Dołączona grafika

Klikasz OK i zamykasz okno. Teraz przechodzisz ponownie do konsoli usług services.msc, by każdą z nich skonfigurować odpowiednio do danego profilu. Klikasz podwójnie w nazwę każdej usługi przywołując jej okno właściwości. Przypominam: typ startowania usługi dobierasz nie w zakładce Ogólne tylko Logowanie gdyż typ startowania ustawiony standardową drogą w Ogólne spowoduje, że usługa zostanie wyłączona/włączona dla każdego profilu sprzętowego i każdego konta!

Dołączona grafika

Posługując się moim przewodnikiem dla każdej usługi dobierz dla każdego z profilu osobno stosowną opcję. NIE edytuj profilów: Profile 1 i Default A więc we właściwościach danej usługi podswietlasz profil na który chcesz nałożyć zmiany. Jeśli usługa ma być Automatic lub Manual to w profilu ustawiasz na Enable (Włącz), jak usługa ma być Disabled to dajesz Disabled (Wyłącz). Brak tu osobnej opcji Manual - Jeśli usługa ma taki typ startowania ustawiony globalnie to taką pozostanie dopóki w Profilu sprzętowym lub globalnie nie zmienisz jej na Disabled....... Jeśli chcesz zmienić typ startowania z Disabled albo Manual na Automatic to dokonaj jego na ustawieniu globalnym i dopiero potem dostosuj ustawienie w Profilu sprzętowym.

Są 2 usługi których nie możesz wyłączyć tą metodą! Mianowicie: Event Log / Dziennik zdarzeń i Plug and Play. Natomiast o dziwo RPC możesz ale nie rób tego bo twój system przestanie się uruchamiać. Czasem na niektórych profilach usługa System Restore / Przywracanie systemu niezależnie od tego czy jest włączona czy nie usuwa poprzednie punkty przywracania lub przestaje je tworzyć dla tego konkretnego profilu.
Po skonfigurowaniu każdej usługi dla każdego profilu z osobna restartujesz komputer. Pojawi ci się taki oto skrin, w którym za pomocą strzałek z klawiatury dobierasz profil sprzętowy:

Dołączona grafika

I sobie testujesz każdy profil z osobna. Nie zapomnij podglądnąć w konsoli usług w sekcji Started, które usługi się uruchamiają w danym profilu.
.

#17 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 25 01 2004 - 23:59

Universal Plug and Play (UPnP)


Jest często mylone z Plug and Play - automatycznym rozpoznawaniem i konfiguracją urządzeń podłączanych do kompa (np. monitor, skaner itd....). Porównywać owszem można. Różnica tkwi w interpretacji słowa "Universal". UPnP to nowa technologia sieciowa typu P2P mająca za cel utworzenie samokonfigurującej się sieci, w której urządzenia (np. skanery, drukarki, kserokopiarki, faksy, kino domowe....) i komputery wymieniają dane bez naszego udziału, za pośrednictwem protokołów internetowych IP, TCP, UDP, HTTP i XML. Każde urządzenie automatycznie przyłączy się do sieci, pobierze adres IP, "ogłosi" swoją obecność i poinformuje o swoich możliwościach. Podsumowując Universal w tym kontekście oznacza: błyskawiczne uzyskiwanie urządzeń, brak sterowników, zero konfiguracji, niezależność od typu systemu i mediów, funkcjonowanie samodzielne nawet bez komputera....

Urządzenia i komputery mogą pełnić w ramach UPnP dwie funkcje: punkt sterujący / control point (najczęściej komp) oraz urządzenie. Oba elementy komunikują się między sobą za pomocą wiadomości formatowanych z użyciem języka XML. Proces działania UPnP rozkłada się następująco:

[quote]Addressing (Adresowanie)
Po pierwsze by urządzenie UPnP się w ogóle skomunikowało musi uzyskać adres IP a drogi wykonania są dwie:
- przez serwer DHCP
- przez mechanizm AutoIP (samodzielnego przydzielania sobie "inteligentnego" adresu IP z puli adresów zarezerwowanych).

Discovery (Wykrywanie)
Następnie urządzenie UPnP jest wykrywane. Służy do tego specjalny protokół SSDP (Simple Service Discovery Protocol). Dzięki "wykryciu" nowo przyłączone urządzenie informuje punkty sterujące o sobie.

Description (Opisywanie)
Następnie punkt sterujący otrzymuje tzw. discovery message z adresem www skąd pobiera opis nowego urządzenia (producent, możliwości i opcje).

Control (Sterowanie)
Sterowanie odbywa się na bazie wysyłania wiadomości pomiędzy punktem sterującym a urządzeniem. Punkt sterujący wysyła polecenie do urządzenia tzw. wiadomość sterującą, np. pytanie do drukarki o ilość tuszu... Urządzenie przesyła natomiast odpowiedź lub potwierdzenie wykonania polecenia.

Eventing (Informowanie o zdarzeniach)
No właśnie a co się stanie gdy.......zabraknie tuszu w drukarce??? Urządzenie musi zareagować a robi to znowu poprzez przesłanie do punktów sterujących specjalnej wiadomości zawierającej opis zdarzenia oraz listę dostępnych operacji - reakcji na zdarzenie.

Presentation (Prezentacja)
Użytkownik konfiguruje i steruje urządzeniem przez URL.[/quote]

Przekładając to na chłopski rozum posłużę się przykładem instalowania skanera:

Tradycyjnie: Skaner podłączamy do komputera i instalujemy przy wykorzystaniu sterowników producenta by zapewnić jego działanie. Procedurka ręczna....

UPnP: Skaner tylko podłączamy do komputera. Sam poinformuje inne urządzenia w sieci o swojej obecności, możliwościach i oferowanych usługach. Potem przekaże naszemu komputerowi listę obsługiwanych poleceń tak że system będzie wiedział jak z tego urządzenia korzystać bez sterowników. I możemy sobie sterować zdalnie skanerem za pomocą przeglądarki WWW.....


Co jest wymagane dla działania UPnP?

By komp pracował z urządzeniami UPnP wymagana jest tylko obsługa UPnP. W Windows Me i XP jest ona instalowana wraz z systemem. W XP jest domyślnie włączona, w Me trzeba ją włączyć. Inne wersje systemów Windows będą wymagały instalacji specjalnego sterownika obsługi UPnP - do Windows 98 jest już dostępny, a do Windows 2000 będzie dostępny niebawem. UPnP jest obsługiwane także w Linuksie (sterownik firmy Intel).


Jak sprawdzić czy jest ona aktywna na kompie?

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisujemy komendę netstat -an + ENTER. Obecność UPnP demaskują 2 porty w trybie nasłuchu (Listening) - TCP 5000 oraz UDP 1900. Zwłaszcza port UDP 1900 nadaje dużo, za dużo. Jeśli zauważysz pomimo braku działań nasilenie aktywności sieciowej to przyczyną jest prawdopodobnie ta usługa.

Dołączona grafika


Dlaczego ją deaktywujemy?

1. Brak dostępnych urządzeń i realnych zastosowań dla UPnP:

Technologia UPnP wieje nutą futuryzmu. Mimo implementacji możliwości w Windows Me/XP/Vista, w zasadzie nie ma masowego zastosowania w normalnym komputerze bo brak w sprzedaży urządzeń, które ją wykorzystują. Są oczywiście pewne funkcje, które tego wymagają ale jest to rzadkość. Ewentualnie:

- autoforwarding portów w klientach P2P: klik
- dysfunkcja jakiegoś zewnętrznego urządzenia po zdeaktywowaniu tej usługi
- trudności z połączeniem do gier multiplayer, które wykorzystują DirectX (7,8,9)
- wsparcie dla pewnej funkcji MSN Messengera, używającego tej usługi w kombinacji ze stosownymi urządzeniami UPnP dla sieci za NAT firewallem lub routerem.
- użycie Internet Connection Sharing z aktywną opcją "allow others to modify this connection"......


2. Luka w zabezpieczeniach:

Usługa UPnP stwarza zagrożenie ataku na komputer (patrz: Microsoft. Oczywiście Microsoft jak zwykle pośpieszył ze stosowną łatką zabezpieczeń:
Q315000 - Łata dla XP
Q314941 - Łata dla 98/98SE (o ile ktoś tą usługę doinstalowywał)[/quote]


3. Znikanie ikon z zasobnika systemowego:

Zaobserwowano dziwaczną zbieżność. Przy włączonej usłudze UPnP znikają ikony z tej strefy. Np. reset komputera powoduje że ich pojawianie się nie jest zapamiętywane i trzeba ręcznie je tam dodać przez ponowne inicjowanie programu.


Jak deaktywujemy?


1. Wyłączenie:

Start >>> Run (Uruchom) >>> services.msc

Na liście po kolei dwuklik na SSDP Discovery Service / Usługa odnajdywania SSDP oraz Universal Plug and Play Device Host / Host Uniwersalnego urządzenia plug and play, wybrać opcję Zatrzymaj a Typ startowy ustawić Wyłączona.

Tę samą akcję lecz prowadzoną automatycznie umożliwiają programy: Windows Woorms Doors Cleaner lub UnPlug n' Pray.


2. Pełne odinstalowanie:

Control Panel (Panel Sterowania) >>> Add/Remove Programs (Dodaj/Usuń Programy) >>> Add/Remove Windows Components (Składniki systemu Windows)

W Components list (Składniki) wybierz okno Networking Services (Usługi Sieciowe). Jest ono zacieniowane co oznacza że nie wszystkie podskładniki są zainstalowane. Kliknij w Details (Szczegóły) i zahaczykuj tam Universal Plug and Play (Uniwersalne Plug and Play ) i odinstaluj.

Dołączona grafika

.

#18 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 23 04 2004 - 01:43

URUCHAMIANIE PROGRAMU JAKO USŁUGI:

Jest taki program ServiceMill, który pozwala to zrobić w niemęczący sposób. Ale jest to tylko trial.....

Możemy też skorzystać z "rozwiązania" Microsoftu: Ściągnij 2 potrzebne narzędzia instsrv.exe + srvany.exe lub cały pakiet narzędzi zawierających je Windows Server 2003 Resource Kit Tools (XP/2003).

SRVANY.EXE - Ono odgrywa rolę hosta - "wrappera" czyli translatora usług dla twojej aplikacji. Czyli mówiąc prosto samo staje się usługą, która odwala całą czarną robotę. Kiedy startuje przeszukuje rejestr by zlokalizować twoją aplikację. Jeśli ją znajdzie to ją startuje. Więc kiedy twoja usługa startuje tak naprawdę uruchamia SRVANY, które uruchamia twój program.
Zwykle w folderze Windows\system32 lub folderze, w którym jest twoja aplikacja.

INSTSRV.EXE - Instaluje SRVANY jako usługę. Obsługiwane linią komend. Użyte raz przestaje być potrzebne do czasu gdy będziesz chciał odinstalować poprzednio dodaną usługę lub dodać nową.Step-by-step:

Dołączona grafika INSTALACJA SRVANY.EXE JAKO USŁUGI

Musisz być zalogowany jako Administrator. Upewnij się że konsola usług jest zamknięta.

Te 2 pliczki exe umieszczasz w folderze programu, który chcesz puścić jako usługę. Np. przypuśćmy dla celów pokazowych że w C:\Program Files\Test jest zlokalizowany program Process Explorer, który zamierzamy przerobić na usługę.

By zainstalować SRVANY jako usługę uruchamiasz linię komend MS-DOS: Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisz następującą komendę:

"ścieżka dostępu\INSTSRV.EXE" "Nazwa usługi" "ścieżka dostępu\SRVANY.EXE"

Pamiętaj jeśli w ścieżce dostępu są spacje całą ścieżkę musisz zamknąć w cudzysłowiu jak to pokazane powyżej. Jak spacji brak to olewasz ten wątek.

Dołączona grafika

To utworzy usługę w konsoli usług oraz stosowne klucze rejestru. Przechodzisz więc do konsoli usług by sprawdzić czy pojawiła się tam nowa usługa:

Dołączona grafika

I ją tam wstępnie konfigurujesz - dobierasz w jej właściwościach typ startu oraz konto.....Co do typu startu niby zaleca się Automatic...W praktyce to zależy od rodzaju progsa i tego co ty chcesz z nim wyprawiać.

Dołączona grafika KONFIGURACJA USŁUGI: wybranie aplikacji i jej parametrów

Mamy więc już utworzoną usługę. Jest to jednak fantom, którego próba startu zakończy się błędem gdyż jeszcze nie mamy wskazanego programu. Dokonujemy już tego w rejestrze: Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit.

Przejdź do klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services

Zobaczysz w nim klucz o nazwie odpowiadającej nowo utworzonej usłudze Process Explorer. W kluczu tym poprzez prawy klik utwórz podklucz o nazwie Parameters.

Dołączona grafika

W kluczu Parameters utwórz z prawokliku kolejno klika wartości REG_SZ:

Dołączona grafika

Nadając im kolejno nazwy:

Application - Czyli nasz program. W wartości tej wpisz pełną ścieżkę dostępu do programu włącznie z nazwą exe. Nie zapomnij o spacjach i cudzysłowiach.
AppDirectory - Bieżący folder dla aplikacji. Ta wartość jest istotna. Jeśli pojawi się błąd SRVANY przy uruchamianiu twojego progsa należy dobrać bieżący folder jako folder w którym zainstalowana jest aplikacja. SRVANY może pracować w tle pod innym kontem niż aktualnie zalogowany user więc environment variables będą inne. W rezultacie system np. nie będzie w stanie odnaleźć pliku dll wymaganego do uruchomienia twojego progsa.
AppParameters - Dodatkowe parametry aplikacji

Czyli powinno to wyglądać tak:

Dołączona grafika

Po tych akcjach przejdź do konsoli usług i zastartuj swojego progsa jako usługę.

By zastartować: Klikasz na Start. Twój progs pojawi się albo jako okno albo w obrębie paska zadań.

By zatrzymać: W pierwszej kolejności należy zamknąć program a potem dopiero zatrzymać usługę. Dlaczego? Jeśli usługa zostanie zatrzymana zamyka ona program via WIN32 TerminateProcess() API co jest bardzo drastyczną metodą. Np. niemożliwe stanie się zasejwowanie zmian poczynionych w programie.

Dołączona grafika USUWANIE USŁUGI:

Usługę usuwamy posługując się również INSTSRV.EXE . Po prostu wpisz w linii komend:

"ścieżka dostępu\INSTSRV.EXE "Nazwa usługi" REMOVE

Dołączona grafika

Możesz instalować SRVANY.EXE wiele razy z różnymi parametrami w rejestrze (np. wskazując różne progsy) - po prostu nadając różne nazwy na kolejne kopie np. Process Explorer, Process Explorer1, Process Explorer2....itd......

#19 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 04 10 2004 - 06:02

TWORZENIE PLIKU BATCH BY GRUPOWO ZAMKNĄĆ LUB URUCHOMIĆ USŁUGI - Trik dla graczy


Jeśli masz swój opracowany zestaw usług, których nie chcesz wyłączać na stałe tylko je okresowo deaktywujesz np. na czas grania i za każdym razem męczysz się ręcznie wyłączając/włączając to istnieje sposób na akcję hurtową. Trik ten może też służyć stworzeniu własnego zestawu wyłączającego grupę usług odbiegającą od "zaleceń uniwersalnych".

2 potrzebne komendy, które wykorzystasz:

NET START - Startuje usługę
NET STOP - Wyłącza usługę

Przykład: NET STOP "Indexing Service" wyłącza usługę indeksowania dysków. Należy zwrócić tu uwagę na nazwę usługi. Najlepiej wykorzystać nazwę systemową a nie wyświetlaną.

1. Potrzebujesz utworzyć 2 pliki. Dla przykładu nazwijmy je off.bat i on.bat

Plik off.bat będzie zawierał zestaw komend NET STOP wyłączających usługi.
Plik on.bat będzie wyglądał identycznie z tym, że zamiast komendy NET STOP będzie tam figurować komenda NET START ponownie włączająca te usługi.

2. Otwierasz więc Notatnik i wklejasz stosowne komendy a pliki sejwujesz z rozszerzeniem *.bat. Oto przykład jak te pliki będą wyglądać w środku:

Próbka pliku off.bat:

NET STOP "Indexing Service"
NET STOP "System Restore Service"
NET STOP "Themes"


Próbka pliku on.bat:

NET START "Indexing Service"
NET START "System Restore Service"
NET START "Themes"


Kliknięcie w dany plik wykona akcję grupowej deaktywacji/aktywacji danych usług.

Jeśli coś by zaczęło świrować zawsze można przywrócić ustawienia usług do domyślnych za pomocą pliku reg wspomniango w tym opracowaniu wcześniej.
.

#20 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 09 12 2004 - 18:49

UPDATE: Temat w trakcie poprawek. Na razie tabele rozbijające widok tematu przerobione na linki. Tymczasowo pozbierane z forum różne przypadki nieprawidłowości startu usług.

Nie działa klawiatura podłączana na PS/2

W menedżerze Urządzeń obok klawiatury widnieje żółty trókąt a we właściwościach stoi błąd: "Wyłączono sterownik (usługę) dla tego urzadzenia. Możliwe ze te funkcje zapewnia sterownik alternatywny (code 32)". Rozwiązaniem jest włączenie startu sterownika połączeń PS/2:

Start >>> Uruchom >>> regedit i przejdź do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\i8042prt

Dwuklik na wartość Start i wprowadź liczbę 1 (automatyczny start). Zresetuj komputer.


Niemożność włączenie Zapory Windows XP SP2

Ten błąd, jego przyczyny oraz rozwiązanie są szczegółowo opisane w dziale Wirusów w TYM temacie.


Usługa Zarządzania aplikacjami zakończyła działanie. Błąd: Nie można odnaleźć określonego modułu

Dotyczy komputerów z XP Home, które tej usługi po prostu nie mają zainstalowanej w całości. Obejście problemu to trwałe wyłączenie:

Start >>> Uruchom >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AppMgmt

Dwuklik na wartość Start i zamień liczbę 3 na 4. Zresetuj komputer.
.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych