Skocz do zawartości


tablety.pl

Szyfrowanie partycji / kontenery dyskowe
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 23 11 2009 - 19:05

Do połączenia z tematem:

Szyfrowanie plików / folderów
Dołączona grafika

TrueCrypt

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Open source'owy program szyfrujący dane, w mojej opinii najlepszy z tu omawianych. Do wyboru dwa typy woluminów TrueCrypt:
- Container = jest to plik, który można umieścić na dowolnym nośniku a który zawiera szyfrowany dysk wirtualny.
- Partition/device = jest to szyfrowana partycja dysku twardego lub też szyfrowane dysków typu floppy/ZIP/USB HDD/USB memory etc.
Najnowsza wersja TrueCrypt ma wprowadzoną możliwość szyfrowania systemu operacyjnego z uwierzytelnianiem pre-boot.
Instalator programu proponuje dwie opcje: Install (tradycyjna instalacja) lub Extract (zwykłe rozpakowanie, aplikacja będzie działać w trybie portable).

Algorytmy szyfrowania: AES-256, Blowfish (448-bit), CAST5, Serpent (256-bit), Triple DES i Twofish (256-bit)

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 30 12 2009 - 21:06

Cryptainer LE

Platforma: Windows 9x/ME/2000/XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Cryptainer LE - Miniaturowa wersja komercyjnego programu Cryptainer PE. Funkcjonuje jako szyfrowany wirtualny "dysk" na którym możemy bezpiecznie umieścić dane. W wersji free tylko 25mb na pojedynczy kontener, ale kontenerów można tworzyć kilka. Ponadto ma opcję wysyłania szyfrowanych e-mail. Do programu jest wbudowana też edycja Cryptainer Mobile, co oznacza, że program może być zainstalowany na mediach przenośnych np. dyskach USB, pendrivach etc. By utworzyć swój sejf, należy wybrać opcję Load. To uruchomi kreator wirtualnego woluminu. Domyślnie program chce tworzyć plik kontenera w folderze Windows lub dokumentów (Vista/7), ale należy wybrać własną dogodną lokalizację, nadając też plikowi dowolną nazwę. Ponadto trzeba wyspecyfikować rozmiar dla pliku (max 25MB) oraz wybrać hasło. Po ukończeniu pracy kreatora w oknie programu pojawi się podmontowany nowy dysk. Przez przeciągnij i upuść umieszczamy pliki na tym "dysku".

Algorytm szyfrowania: AES-256, Blowfish 448

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 04 01 2010 - 03:43

CryptoExpert 2010 Lite

Platforma: Windows 2000/XP/Vista/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


CryptoExpert - Program działający na tej samej zasadzie co wzmiankowany tu Cryptainer LE. Umożliwia tworzenie zabezpieczonych dysków wirtualnych na dane. Dostęp do zakodowanych danych jest szybki i transparentny, dane są deszyfrowane w locie (oczywiście po uprzednim uaktywnieniu dostępu do nich). Posiada możliwość automatycznego odmontowania wirtuali po określonym czasie nieaktywności użytkownika. Ma shredder do bezpiecznego beśladowego usuwania plików. W narzędziach dostępny generator plików-kluczy z wirtualną klawiaturą. Szyfrowany kontener tworzymy opcją New, w kreatorze wybieramy nazwę i lokalizację dla pliku *.ccf, zakładamy hasło, program podmontuje plik jako nowy dysk, z poziomu aplikacji możemy na tym dysku manipulować. Można tworzyć większą ilość takich kontenerów i łatwo je montować / odmontować.
Strona domowa ma nieadekwatne dane. Rzeczywistym ograniczeniem wersji darmowej jest maksymalny rozmiar dysków wirtualnych 50 MB (a nie 20 jak napisane), wygląda też na to, że są dostępne wszystkie 4 algorytmy szyfrowania, ale za to jest nieaktywna opcja "USB Flash Memory Cards support". Na stronie figuruje też adnotacja o wersji 2009, ale w rzeczywistości jest instalowana najnowsza wersja 2010.

Algorytm szyfrowania: AES-256, CAST (128-bit), Blowfish (448-bit), 3DES (168-bit).

#4 Traxter

Traxter

    Medium Rank

  • Użytkownicy +
  • 181 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano 05 01 2010 - 10:04

Rohos Mini Drive

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7
Licencja: freeware

Algorytm szyfrowania: AES-256

Aplikacja pozwala utworzyć wirtualną, zaszyfrowaną i ukrytą partycję na dysku USB , dodatkowo zabezpieczoną hasłem dostępu. Jest jednak limit wielkości: 2GB, ponieważ jest to darmowa wersja, ale myślę że warta uwagi. Jest bardzo prosta w obsłudze, dodatkowo ma polski interfejs. Dołączona grafika
Po zainstalowaniu (wymaga praw administratora) i uruchomieniu podłączamy naszego pendriva i klikamy Skonfiguruj pamięć USB. Program automatycznie wykryje nasz dysk USB, przydzieli mu literę dysku i wstępnie określi wielkość partycji na 900MB. (klikając na Zmień możemy edytować rozmiar partycji, literę dysku, system plików oraz nazwę pliku obrazu). Teraz podajemy hasło dostępu do partycji i klikamy Utwórz dysk. Aplikacja utworzy szyfrowaną partycję.

Korzystanie z ukrytej partycji:
aby otworzyć ukrytą partycję wkładamy pendriva i uruchamiamy z niego plik Rohos mini.exe, następnie wpisujemy hasło (można wywołać wirtualną klawiaturę klikając przycisk Aa). Wybierając options >> mamy dostęp do zaawansowanych opcji: montowanie tylko do odczytu, jako dysk wymienny (domyślnie jako lokalny), wybór litery dysku. Innym sposobem jest skorzystanie z wbudowanej przeglądarki - wówczas dysk będzie dostępny tylko z poziomu tej przeglądarki. Tryb ten nie wymaga praw administratora, a pliki otwierane są w specjalnym module File Virtualization, szyfrującym pliki "w locie".
Wielką zaletą programu jest to, że do korzystania z partycji na innym komputerze nie musimy instalować na nim głównego programu Rohos, ponieważ wszystkie potrzebne do uruchomienia pliki są na pamięci USB. Kończąc pracę klikamy na ikonie Rohos w zasobniku i wybieramy Odłącz.

Główny program Rohos cały czas działa w tle i lokalizuje się w trayu. Tu mamy dostęp do Centrum Rohos, gdzie wykonujemy działania na naszym dysku. Wybierając opcję Tools możemy usunąć, zmienić rozmiar, sprawdzić i naprawić dysk systemowym narzędziem, zmienić hasło, stworzyć zapasowy plik kasujący zapomniane hasło.

Program ma też wersję komercyjną, która nie ma limitu wielkości partycji, może szyfrować też dysk twardy - porównanie.

Dołączona grafika
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych