Skocz do zawartości


tablety.pl

Kompletne defragmentery dysku
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 16 06 2008 - 13:33

UltimateDefrag Freeware Edition 1.72

Platforma: Windows XP/Vista 32-bit
Licencja: freeware


I taka oto ciekawostka nastąpiła. Program komercyjny zmienił się w edycję darmową, w odróżnieniu od najnowszych promowanych wersji płatnych UltimateDefrag / DefragExpress. Program ma wszystkie pożądane cechy defragmentacyjne: boot-time defragmentation! (czyli defrag specjalnych plików systemowych pagefile.sys / hiberfil.sys ..), defrag MFT, zgodność z systemem optymalizacji Windows layout.ini, konsolidację wolnej przestrzeni, możność planowania w harmonogramie. Możliwy wybór strategii defragmentacji (tryb Auto dla początkujących mających trudność z doborem). Również da się defragować pojedyncze pliki lub wszystkie pliki danego folderu, po prostu klikając na kostki na mapie, wtedy ujawni się dodatkowy panel informacji plikowej z możnością optymalizowania. Mapa dysku jest wizualizowana w formie kołowej, symbolizując prawdziwy fizyczny rozkład. UltimateDefrag ma wbudowany dobry plik pomocy w PDF. W wersji darmowej o dziwo reklamy producenta praktycznie niewidoczne: jeden wydruczek w oknie + skrót w menu Start. Na stronie domowej jest przejście przez formularz rejestracji dla wersji darmowej, więc tu alternatywne linki do downloadu:

LINK1
LINK2
#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 14 06 2009 - 02:42

QuickSys DiskDefrag

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego *


QuickSys DiskDefrag - Kolejny darmowy produkt od firmy, która wydała kompaktor rejestru QuickSys RegDefrag. Aplikacja umożliwia przeprowadzenie pełnej defragmentacji oraz optymalizacji dysków, w dwóch trybach: pełnym i szybkim. Specjalną podnoszoną cechą jest optymalizowanie plików na dysku wg technologii QSICA (Quicksys Intelligent Clusters Allocation). Procesowi defragmentacji towarzyszy ustawianie priorytetu dla procesu, oraz podejmowanie działań po ukończeniu pracy (np. wyłączenie systemu). W opcjach możliwe: opuszczenie plików o określonym rozmiarze wybranym suwakiem, zdefiniowanie wyjątków dla wybranych plików/folderów, sprzątanie plików tymczasowych przed uruchomieniem procesu, planowanie zadań przez Harmonogram, dostosowywanie kolorów mapki oraz integracja z menu kontekstowym Mój komputer. Program obsługuje partycje w formatach NTFS / FAT32 / FAT16 oraz defragmentowanie mediów przenośnych. Wadą jest oczywiście, że defragmenter nie zajmuje się scalaniem specjalnych plików systemowych (brak boot defragmentacji), a poza tym w aktualnej wersji wycięto dodatkową opcję kompaktowania wolnej przestrzeni.

* Uwaga: Program w wersji instalacyjnej ma integrowany Ask Toolbar. Czystą wersją jest wariant portable.

#3 Gość_Unicorn_*

Gość_Unicorn_*
  • Goście

Napisano 11 12 2009 - 12:18

Auslogics Disk Defrag

Platforma: Windows XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Auslogics Disk Defrag - Narzędzie dyskowe, które pozwala uporządkować pofragmentowane części plików na dysku twardym. Auslogics przewiduje analizę, defragmentację i optymalizację całego wybranego dysku lub też poszczególnych plików / folderów (integracja z menu kontekstowym). Ma także wsparcie dla konsolidacji wolnej przestrzeni. Jest nastawiony w dużej części na automatyzację. Konfiguracja przewiduje: symultaniczną defragmentację wielu dysków, przenoszenie plików systemowych na początek dysku, pomijanie fragmentów większych niż X (wybierane z predefiniowanej listy), usuwanie plików tymczasowych przed procesem, uproszczony harmonogram zadań defragmentacji oraz tworzenie listy wyjątków dla plików/folderów. Można sobie także zmienić motyw kolorystyczny dla kosteczkowej mapki. Dostępna wersja portable. Program ma wbudowany polski język.

Zalety: Jest szybszy niż systemowy defragmenter, i bardzo prosty obsługowo. Wady: Słaby wpływ na parametry i strategie defragmentacji. Jest to przeciętny defragmenter działający "standardowo" a pozbawiony kluczowych cech. Nie potrafi prowadzić boot-time defragmentacji specjalnych plików systemowych i MFT. Problem można obejść przez uruchomienie płyty BartPE lub wykorzystanie innego programu z taką funkcją (np. PageDefrag).

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 19 12 2009 - 19:26

MyDefrag / JkDefrag

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware / GPL (open source)


JkDefrag - (Już nierozwijany) defragmenter open source oparty o API defragmentacji MS. Domyślnie program wygląda "okropnie" i jest stosunkowo trudny w konfiguracji dla przeciętnego użytkownika (jeśli mowa o konfiguracji, bo "by default" program jest absolutnie automatyczny). Po wypakowaniu jest składową plików:
  • JkDefrag.exe - Defragmenter graficzny. Gotowy do uruchomienia. Domyślnie skanuje wszystkie dyski hurtem. By uruchamiać go dla specyficznego dysku lub z innymi ustawieniami, jest konieczność tworzenia skrótów z parametrami. Dostępne parametry do wglądu w dokumentacji programu.
  • JkDefragCmd.exe - Defragmenter z linii komend. Bardziej przydatny pod skrypty (np. dla administratorów sieci komputerowych). Dostępne parametry oraz sposób uruchomienia w kombinacji z Harmonogramem zadań Windows do wglądu w dokumentacji programu.
  • JkDefragScreenSaver.scr + JkDefragScreenSaver.exe - Defragmenter w wersji screensaver (... taki Matrix na ekranie). Pliki należy skopiować do C:\WINDOWS\System32 a we Właściwościach ekranu pojawi się nowa pozycja.
MyDefrag - Następca JKDefrag, tego samego autorstwa, przelicencjonowany na freeware o zamkniętym źródle. Program uległ zmianie konstrukcyjnej w stosunku do poprzednika. Interfejs został przebudowany w taki sposób, że obsługa jest łatwiejsza. Aplikacja od teraz bazuje na systemie skryptów i te wykonujące podstawowe czynności jako gotowce są już wbudowane. Reszta zadań = użytkownicy zaawansowani mogą stworzyć własne skrypty. Instalator jest automatyczny i wszystko lokuje jak trzeba. MyDefrag może także pracować w trybie portable oraz z poziomu boot CD, wystarczy przekopiować jego pliki na nośnik (info). Poza tym program jest po polsku.

Zalety: Solidny, szybki i skuteczny = pełna alternatywa na defrag systemowy. Może defragmentować bez trudu maksymalnie zapełnione dyski i potężne pliki (tu systemowy defragmenter łamie zęby). Ma możliwości konfiguracyjne, których brakuje w defragmentatorze systemowym oraz w innych darmowych defragmentatorach. Może pracować w trybie portable i uruchamiać się w środowiskach redukowanych (typu BartPE / WinPE), nie zabiera miejsca na dysku, ma natywną wersję dla systemów 64-bit.

Wady: Ma ograniczenia wypływające z oparcia o defragmentację Microsoftu - limitacje w sterownikach ntfs.sys i fastfat.sys. Nie potrafi wykonać boot defragmentacji specjalnych plików (obejściem jest start z bootowalnej CD np. BartPE). Może zaistnieć niekompatybilność ze specyficznymi boot managerami / oprogramowaniem szyfrującym - aplikacja ma wyjątek pod tym kątem. Więcej w Known problems. Dodatkowo starszy JKDefrag (nie dotyczny MyDefrag): nie uwzględnia Prefetchingu layout.ini, co oznacza że niweluje optymalizację startową wbudowaną do XP/Vista, oraz na Vista nie potrafi defragmentować i przesuwać MFT.Nakładki graficzne dla JKDefrag
Powstały różne nakładki graficzne na ten program, które łączą razem wszystkie składniki i w pełni zastępują oryginalną wersję programu. Do obejrzenia:
Proponuję tę pierwszą nakładkę, ze względu na jej dobrą kompozycję i uplasowanie opcji, spolszczenie interfejsu, oraz uzupełnienia funkcyjne nieobecne w oryginalnym JKDefrag. Opis poniżej.
Nakładki graficzne dla MyDefrag
Do nowej edycji programu MyDefrag również powstały programy nakładkowe, a najposażniejszą jest numer 1:

MyDefragPowerGUI / JkDefragGUI

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Obie nakładki na kolejne edycje programu są tego samego autorstwa. Różnią się wyglądem interfejsu. Ich możliwości defragmentacji odpowiadają oczywiście możliwościom źródłowych oryginałów, tylko interfejs pomaga to bardziej ogarnąć użytkownikom początkującym. Poza tym nakładki są uzupełnione o inne dodatkowe funkcje. Podczas pierwszego uruchamiania nakładek następuje autościąganie potrzebnych komponentów, czyli oryginalnych defragmenterów JKDefrag / MyDefrag oraz dodatkowych programów składowych. Zrzuty:

* Nakładki mają wbudowane dodatkowe programy: PageDefrag / NTREGOPT / CCleaner.
* Dzięki PageDefrag zyskują możliwość defragmentowania specjalnych plików systemowych pamięci wirtualnej / rejestru. Uwaga: PageDefrag nie jest przystosowany pod systemy Vista i nowsze. Na Vista 32-bit ostatecznie da się z niego skorzystać w trybie administracyjnym, ale nie współpracuje z edycjami 64-bit.
* Możliwość wybrania strategii defragmentacji: szybka / pełna (z optymalizacją), przenoszenie danych na początek dysku (jest to forsowanie przeniesienia nawet jeśli pliki zostaną sfragmentowane bardziej ale za to utworzą "blok", przydatne pod planowane resajzowanie partycji) lub jego koniec (pod potężne rzadko używane pliki). Przykładowo można wykorzystać przenoszenie na koniec a następnie wykluczyć ze skanu specyficzne foldery tam zgromadzone:
* Defragmentowanie na życzenie pojedynczych plików/folderów lub pominięcie specyficznych plików/folderów w defragmentacji
* Możliwość obniżenia progu procentowego który jest wymogiem przeprowadzenia defragmentacji
* Możliwość łatwego ustawienia w Harmonogramie zadań jako regularne zadanie pielęgnacyjne lub zadanie zaplanowane na start systemu / boot time
* Wygodne uruchamianie jako wygaszacz ekranu. Kosmetycznie "dla estetyki ekranu" w opcjach można wyłączyć pokazywanie paska postępu.
* Adresują też defragmentację dysków RAM oraz przenośnych mediów USB / dyskietka.
* Dodatkowe funkcje to oczyszczanie plików tymczasowych, kompaktowanie rejestru oraz trwałe wymazywanie danych z pustej przestrzeni.
* Mogą być uruchomione jako składnik BartPE LiveCD.

#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 30 01 2010 - 23:10

UltraDefrag

Platforma: Windows NT4/2000/XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: GPL (open source)


UltraDefrag - Defragmenter open source oparty na API defragmentacji Microsoftu. Umożliwia analizę i defragmentowanie dysków oraz kompaktowanie pustej przestrzeni. Posiada zdolność defragmentowania specjalnych plików systemowych takich jak pamięć wirtualna, hibernacja, pliki rejestru. UltraDefrag umożliwia tę akcję na bootowaniu systemu poprzez zapis w BootExecute (ta sama faza w której startuje checkdisk). Zachowuje się więc jak tzw. aplikacja natywna. Ma też możliwość konfigurowania wykluczeń lub dołączania do procesu bootime defragmentacji innych plików, poprzez system skryptów LUA edytowanych z poziomu Notatnika - niemniej program startowo oferuje już gotowe presety do załadowania. Raporty z działania aplikacji są generowane w postaci plików HTML w głównych katalogach dysków.
UltraDefrag posiada wersję GUI oraz wersję konsolową. Jest wyposażony w opcjonalną integrację z menu kontekstowym, umożliwiając bezpośrednie wywołanie defragmentacji z prawokliku na dysk / folder / plik. Program umieszcza swój katalog w ścieżce C:\WINDOWS\UltraDefrag oraz kilka plików w C:\WINDOWS\system32. Wersja konsolowa jest w ścieżce Zmiennych środowiskowych, stąd w CMD działa bezpośrednie polecenie udefrag. W celu podglądnięcia obsługiwanych komend, należy wywołać komendę udefrag -? (zwróćcie uwagę na switche, są w typie uniksowatym). Program ma w instalatorze dodatkowy moduł do wyboru czyli Scheduler (Harmonogram zadań).
Są dostępne także inne edycje aplikacji: UltraDefrag portable (wersja przenośna na USB / pozbawiona boot defragmentacji) oraz tzw. UltraDefrag Micro Edition (specjalna skrojona paczka tylko w wersji konsolowej dla power userów / ma boot defragmentację). Grafika programu nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale to jest rzecz, która nie powinna być w ogóle brana pod uwagę przy tego typu aplikacjach ... można też zmienić czcionkę interfejsu. W programie jest wbudowany polski.

The UltraDefrag HandbookZalety: Szybki, kompaktowy, mało waży, bez śmieci w interfejsie. Bardzo ważne cechy defragmentacji, czyli kompaktowanie pustej przestrzeni oraz defragmentowanie specjalnych plików systemowych, niedostępne w innych darmowych rozwiązaniach. Z darmowych defragmentację plików systemowych nieprzenaszalnych spod Windows mają tylko: Puran, UltimateDefrag, PageDefrag oraz JKDefrag GUI (który po prostu ma wbudowane PageDefrag).

Wady: Oparcie o API defragmentacji MS narzuca ograniczenia systemowe, których narzędzie nie może przeskoczyć (te same co w JKDefrag / MyDefrag). Specjalne strefy NTFS typu $MFT czy $Bitmap nie mogą być defragmentowane na systemach niższych niż Windows 7, ze względu na ułomności sterownika NTFS Microsoftu. UltraDefrag nie potrafi defragmentować woluminów zawierających więcej niż 4.294.967.295 klastrów. Narzędzie nie wspiera layout.ini.Aktualizacja: Od wersji 4.0 program wyeliminował sterownik trybu kernel.
#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 02 02 2010 - 04:34

Puran Defrag Free Edition

Platforma: Windows XP/2003/Vista/2008/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Puran Defrag Free Edition - Nowe darmowe narzędzie defragmentacyjne, które cechuje:

* Analiza / defragmentacja większej liczby dysków równocześnie (przez wybór z wciśniętym CTRL)
* Boot Time Defragmentation - defragmentacja specjalnych obiektów systemowych (pliki pamięci wirtualnej / hibernacji / rejestru czy metadata MFT)
* Defragmentacja indywidualnych plików i folderów (integracja z menu kontekstowym Windows Explorer)
* Defragmentacja automatyzowana
* Optymalizacja autorska Puran Intelligent Optimizer (PIOZR) polegająca na przeniesieniu najczęściej używanych obiektów do szybszej strefy
* Optymalizacja katalogów NTFS
* Fill gaps - optymalizacja wolnej przestrzeni
* Czyszczenie plików tymczasowych przed defragmentacją
* Tworzenie wykluczeń dla plików i folderów w oparciu o ręczne ich wskazanie lub wyrażenia regularne, oraz rozmiar
* Obniżenia priorytetu dla procesu umożliwiające pracę w systemie podczas działania defragmentacji
* Opcje zamykania lub restartowania systemu po ukończeniu defragmentacji.
* Generowane raporty są formatowane w HTML i opcjonalnie otwieralne w przeglądarce
* Program ma tryb okienkowy GUI (bardzo nieskomplikowany) oraz tryb konsolowy z linią poleceń
* Natywne wsparcie dla edycji 64-bit

Jest to darmowa wersja równoważna z komercyjną, za wyjątkiem faktu że nie można tego użytkować w środowiskach biznesowych / komercyjnych:

This is Puran Defrag Free Edition which is exactly the same as its commercial version
except you do not need to pay for it. Free for private and non-commercial use only.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych