Skocz do zawartości


tablety.pl

Linki symboliczne - Połączenia punktów NTFS
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 30 03 2007 - 23:03

Junction / Hard Link / Symbolic Link


Punkty połączenia NTFS = w praktyce chodzi o tego typu magiczną manipulację:

http://searchengines.pl/phpbb203/index...showtopic=83387

Czyli bezbólowe przeniesienie zawartości folderu / pliku z pozostawieniem "linku", który zadba o przekierowanie ścieżek. Idealne pod przenoszenie C:\Program files na inną partycję, gdyż wszystkie programy będą się zachowywać tak jakby były na "C" (odpada problem kierowania ścieżek) choć w istocie będą zainstalowane i będą zajmować miejsce tylko na D. Umożliwi też pojawienie się tego samego pliku w kilku folderach równocześnie lub w tym samym folderze lecz pod różnymi nazwami (plik jest TYLKO jeden i nie zabiera miejsca na dysku!). Te wszystkie sztuczki tylko i wyłącznie dla zaawansowanych i dla tych którzy w pełni rozumieją zagadnienie / opis. Można utracić dane jeśli utworzy się taki punkt połączenia, a po tym usunie go bezmyślnie i w nieprawidłowy sposób. Takich linków nie usuwa się spod interfejsu Windows Explorer ani linii komend, tylko zdejmuje poprzez narzędzie dedykowane. Uprawnienia NTFS zachowują się niezależnie dla linku i obiektu docelowego - w zasadzie powinno się ustawić wyższe ograniczenia dla linku by zapobiec jego przypadkowej kasacji.

Windows 2000/XP/2003: Mamy ogólnie dwa typy linków NTFS czyli junction point (dla folderów) oraz hard link (dla plików). Junkcje i hard linki można tworzyć tylko na lokalnych dyskach twardych. Hard linki mogą być utworzone tylko w obrębie jednego voluminu (nie można rozstrzelić między różnymi). Microsoft oferuje narzędzia linii komend umożliwiające kreowanie takich obiektów:
 • Junkcje dla folderów można tworzyć za pomocą narzędzia: linkd z Windows 2000 Resource Kit (oficjalnie niedostępne do pobrania) lub linkd z pakietu Windows 2003 Resource Kit (Windows XP/2003). Aczkolwiek powstał ulepszony darmowy konsolowy klon tego narzędzia napisany przez Marka Russinovicha: Junction.
 • Hard linki dla plików można tworzyć przy udziale: komendy POSIX LN z Windows Resource Kit (Windows 2000) lub wbudowanego w system narzędzia fsutil (Windows XP/2003). Ponadto jest też narzędzie do listowania hard linków: Hlscan z Windows Server 2003 Resource Kit (Windows XP/2003) + Hlscan z Windows 2000 Resource Kit (Windows 2000).
W Windows Explorer nie ma widocznych znaków, że dany folder jest specjalny (poza faktem, że widać go podwójnie w dwóch różnych miejscach), natomiast w linii komend zamiast znacznika folderu <DIR> pojawia się <JUNCTION>:

Windows Vista/2008/7: Posiadają nowy typ tzw. linki symboliczne dla plików i folderów, które mogą być tworzone nie tylko na lokalnych dyskach twardych ale też na dyskach sieciowych, a w odróżnieniu od hardlinków można linkować pliki pomiędzy voluminami. Są stosowane wewnętrznie w systemie w celu zachowania wstecznej kompatybilności np. struktury folderów (przykładowo widzimy link "Documents and Settings"). Explorer Visty jest przystosowany do pracy z linkami. Vista posiada wbudowane narzędzie linii komend mklink umożliwiające tworzenie linków symbolicznych ale także junkcji i hard linków.


Obsługa przez narzędzia konsolowe jest "nieprzyjemna" i niekompletna. Poniżej graficzne udogodnienia znacznie ułatwiające wdrożenie w życie takiej kombinacji:NTFS Link Shell Extension

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista i wersje 64-bit na NTFS
Licencja: freeware


Najbogatsza propozycja. Program obsługuje wszystkie wyżej wymienione typy linków oraz funkcję klonowania. Montuje się jako poszerzenie powłoki dodając nowe opcje menu kontekstowego i kolumny widoku Detale. Dodatkowo pojawia się nowy tab we Właściwościach plików i folderów będących linkami, pokazujący typ linku oraz różne informacje.
 • Tworzenie harlinków: z prawokliku na plik źródłowy do którego chcemy utworzyć link, wybieramy opcję Pick Link Source. Następnie z prawokliku na folder docelowy, w którym ma być utworzony link wybieramy opcję Drop HardLink. Jak wspomniane wcześniej hardlinki do pliku można tworzyć w tym samym folderze. By uniknąć kolizji nazewniczej (Windows nie może posiadać w jednym folderze obiektów tak samo nazwanych) program stosuje konwencję automatycznego przypisywania zmienionych nazw.
 • Tworzenie junkcji: wszystko podobnie tylko operujemy na folderach a nie plikach. Z prawokliku na folder wybieramy Pick Link Source. Przechodzimy do folderu docelowego i z prawokliku wybieramy opcję Drop As ... wybierając z podmenu opcję Junction. Utworzony link ma mini znaczek na ikonie, który go odróżnia od normalnego folderu. Junkcje mogą być kasowane wprost z Explorera bez zagrożeń, gdyż Link Shell Extension implementuje hook, który "modyfikuje" zachowanie Explorera usprawniając go do prawidłowej pracy z junkcją. Na Viście hook nie jest instalowany - Vista ma natywne wsparcie dla tego zachowania.
 • Tworzenie linków symbolicznych: taka sama procedura, którą można prowadzić zarówno dla plików jak i dla folderów. Menu kontekstowe Drop as ... jest bardziej rozbudowane, bo Vista obsługuje po prostu wszystkie typy tu omawiane.
Z tworzenia linków można się wycofać - w menu kontekstowym jest opcja Cancel Link Creation. Opcjonalnie wszystkie operacje można wykonać przez metodę przeciągnij i upuść.
Junction Link Magic

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista na NTFS
Licencja: freeware


Bardzo prosty programik, mniej zamotany i łatwiejszy w obsłudze niż NTFS Link Shell Extension. Umożliwia tylko i wyłączenie tworzenie junkcji dla folderów. Linki można podglądać, tworzyć i kasować via interfejs programu. Brak dodatkowych "znaków" typu opcje menu kontekstowego, jak to oferują inne tutaj linkowane programy. By móc połączyć dwa foldery ze sobą, folder mający robić za link musi być pusty!SHJunction

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista na NTFS
Licencja: freeware


Podobne narzędzie do Junction Link Magic, tylko ciut inaczej zorganizowana obsługa i nazewnictwo. Pozwala tworzyć junkcje na folderach oraz je kasować. W głównym interfejsie programu można wywołać skan wybranego obszaru dysku, by dostać listę aktualnie obecnych linków w systemie. W górnym polu wskazujemy dwa foldery, które mają zostać zsyjamizowane (puste pole = link, przez button = rzeczywisty folder). Dodatkowo wprowadza dwie opcje w menu kontekstowym folderów: "SHJunction: Link this virtual folder to..." + "SHJunction: create a virtual folder that links to this folder". Program testowy - status alpha.Link Creation Shell Extension

Platforma: Windows 2000/XP/2003 na NTFS
Licencja: BSD


Propozycja oparta na pracach Marka Russinovicha z Sysinternals. W typie przypomina program NTFS Link Shell Extension, choć jest mniej rozbudowany i uboższy. Umożliwia tworzenie punktów połączeń dla folderów i plików. Opcja "Create Link Here" tworzenia punktów łącznikowych pokaże się w menu kontekstowym przeciągania obiektu (po kliknięciu prawym - przytrzymaniu - przeciągnięciu). Wprowadza też nową zakładkę "Symbolic link" widoczną we Właściwościach "skrótu" (czyli punktu połączenia) oraz nowe kolumny w widoku Detale. Ponadto w menu kontekstowym plików i folderów jest nowa pozycja Tools umożliwiająca otworzenie linii komend, uruchomienie z parametrami, skopiowanie ścieżki dostępu oraz hasha MD5.

Bardzo podobnym rozwiązaniem jest NTFS Link. NTFS Link ma udogodnienie graficzne = w Windows Explorer utworzona junkcja będzie wyróżniona mini znacznikiem ikonowym.
Winbolic Link

Platforma: Windows 98/ME/2000/XP + .NET Framework
Licencja: freeware


Ta propozycja tworzy dwa rodzaje łączników: Shell link czyli typ taki jak Kosz / Panel sterowania etc. (do zrobienia na dowolnym Windows, obojętne czy FAT czy NTFS) oraz Junction point czyli typ omawiany wyżej (do zrobienia tylko na Windows 2000/XP postawionych na NTFS). Program nie wymaga instalacji.#2 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 12 2009 - 14:56

junctionGUINie jest to nic innego, jak nakładka graficzna na powyżej linkowane narzędzie Junction, pozwalające tworzyć linki symboliczne w systemie plików NTFS. Nakładka nie wymaga instalacji.

Wymagania: .NET Framework 3.5


Dołączona grafika

Do pobrania na blogu andrewspec

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych