Skocz do zawartości


tablety.pl

Tworzenie LiveCD Windowsa
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 01 02 2007 - 00:45

Uwaga: "Platforma" = system na którym można uruchomić buildera w celu zrobienia płyty - builderów NIE da się uruchomić na Windows 9x. "Buduje płytki" - rodzaj CD jaki może być stworzony przez buildera i przeważnie jest tu różnica w stosunku do "Platformy". Można utworzyć jedynie bootowalną LiveCD Windows XP i 2003, natomiast Windows 2000 posiada ograniczenia w kernelu uniemożliwiające taki rodzaj startu.... Do budowania płytek potrzebujecie prócz buildera również standardowe CD Windows lub pliki wypakowane z CD na dysk i to nie problem prawda? By nie tracić masy płytek na nieudane próby najlepiej LiveCD nagrywać do obrazu ISO a nie bezpośrednio na CD i wypróbować jak działa poprzez zamontowanie jako wirtualną maszynę. Darmowy program do takich operacji: VirtualBox.
Bart's PeBuilder

Strona domowa: http://www.nu2.nu/pebuilder/
Strona PL: http://www.pebuilder.prv.pl/

Platforma: Windows 2000/XP/2003 - Buduje płytki: Windows XP SP1/SP2 i 2003
Licencja: freeware do użytku domowego i we własnej firmie


Jest to imitacja rozwiązań charakterystycznych dla dystrybucji Linuksowych (sztandarowo patrz: Knoppix) i alternatywa dla Windows PE od Microsoftu. Bart's PE Builder umożliwia stworzenie "Preinstalowalowanego Środowiska Bart", czyli mówiąc po ludzku specjalnej bootowalnej wersji Windows, która uruchamia się bezpośrednio z płyty CD / DVD (tzw. LiveCD). Płytka BartPE nie potrzebuje nic więcej, jest od razu kompletnym środowiskiem Windows z obsługą sieci, graficznym interfejsem (Nu2Menu) i pełną obsługą systemów plików FAT/NTFS/CDFS. Płytę Barta można poszerzać za pomocą pluginów, co oznacza po prostu dodawanie do CD innych programów, narzędzi, sterowników etc. PeBuilder ma polski interfejs.

Przykładowe zastosowania takiej LiveCD Windows:

* System bez instalacji na dysku: Jest to samowystarczalne środowisko i może być prawie zamiennikiem na normalny Windows zamontowany na dysku. To jednak rozwiązanie dla minimalistów, gdyż Bart jest obcięty do samego "core". Uwaga: wersje Barta poniżej v3.0.33 posiadały ograniczenia "antypirackie" czyli automatyczny reset systemu po 24 godzinach pracy i maksymalną liczbę obsługiwanych procesów do tylko 6. Powyżej tej wersji nie ma już tych limitów.
* "Goodbye dos-based NTFS utilities": Bart ma pełny odczyt i zapis na NTFS, więc odpada nam zupełnie stosowanie jakiś dosowych narzędzi pod NTFS, by móc dostać się na partycję Windows z zewnątrz. Ucieszą się laptopy pozbawione flopów.
* Ratowanie danych: Płyta Barta pozwoli dostać się na partycje systemu zamontowanego na dysku, a który kompletnie już nie startuje lub ma jakieś inne uszkodzenia uniemożliwiające ratunek danych osobistych. Warte ponownego podkreślenia: Bart w pełni obsługuje NTFS.
* Dezynfekcja: Bart pozwoli odpalić program antywirusowy lub dokonać ręcznych czystek. Smaczne rozwiązanie, bo żadne pliki Windows dyskowego nie są w użyciu (co stanowi nie lada problem podczas czyszczenia).
* Przebudowa plików źródłowych Windows: Przykładowo BartPe może posłużyć do stworzenia z pełnej CD Windows innej wersji przenośnej zdolnej uruchamiać się z pendrivów / dysków USB. Tutoriale tych akcji są w tych przykładowych artykułach: klik + klik.
* .......... zadanie dla wyobraźni

Podstawowa instrukcja budowania płyty:

By zbudować płytkę Barta potrzebujecie swoje CD z Windows (XPSP1/SP2, 2003) lub wypakowane z CD na dysk pliki instalacyjne Windows. Tak - musi być przynajmniej SP1 a by Bart obsługiwał SP2 aplikacja musi być w wersji 3.0.32 i wyżej. Po ściągnięciu i rozpakowaniu buildera ewentualnie umieścić w folderze plugin / drivers dodatkowe programy / sterowniki (patrz na stronę Barta). Następnie uruchomić pebuilder.exe, wskazać jako źródło plików płytkę CD (lub pliki instalacyjne wypakowane z CD na dysk), zaznaczyć czy ma być nagrywanie płyty Barta bezpośrednio na CD/DVD czy do pliku ISO, przez opcję Pluginy spojrzeć co dołączamy do naszej płyteczki i klikamy Buduj. That's all.


Wtyczki:

By dołączyć jakiś program do CD musi posiadać on swoją wtyczkę w formacie *.inf. Różne gotowce są linkowane tutaj: klik + klik. Pewien procent wtyczek jest już załączony w Barcie, przy niektórych trzeba zadecydować czy mają być włączone czy nie. Inne należy ściągnąć i dołączyć do płyty - tu delicja czyli specjalna wersja Firefoxa. Jeśli ma się żyłkę programisty można wtyczkę samemu napisać bazując na opisie: klik. Najmniejszy problem będą stanowić programy przenośne, które mogą bezpośrednio startować z CD. Wystarczy jedynie wrzucić folder z tymi aplikacjami do katalogu Barta i zaznaczyć w opcjach uwzględnienie tego w budowaniu + skorygować menu Barta. Przykład takich gotowych mini aplikacji tutaj: klik. By zachować legalność takiej płytki (zwłaszcza w zastosowaniu firmowym) nie można przekroczyć licencji producentów danego programu = jeśli program jest freeware ale tylko do zastosowań domowych odpada w zastosowaniu firmowym.


Transport Barta na USB:

Dodatkowa aplikacja to ułatwiająca: Pe2USB. Do poczytania alternatywne instrukcje: PE Builder to USB Flash Drive.Ultimate Boot CD for Windows

Strona domowa: http://www.ubcd4win.com/

Platforma: Windows 2000/XP/2003 - Buduje płytki: Windows XP SP1/SP2 i 2003
Licencja: freeware


Jest to projekt oparty na Barcie a inspirowany przez "dosowe" Ultimate Boot CD. Bootowalne środowisko Windows z załączonymi różnymi programami głównie ratunkowo-diagnostycznymi - patrz lista: klik. Niemniej płytę można rozbudować o wiele bardziej. W odróżnienia od czystego Barta jest lepszą imitacją normalnego Windows równocześnie będąc kompletnym kołem ratunkowym pod infekcje / awarie i inne zgrzyty. Instrukcje budowania tej płyty jest identyczna jak dla Barta i luknijcie sobie na obrazki: klik.

Reatogo-X-PE

Strona domowa: http://www.reatogo.de/REATOGO.htm

Platforma: Windows XP SP1/SP2 - Buduje płytki: Windows XP SP2 i 2003 SP1
Licencja: freeware


Trzeci z projektów opartych na Barcie i najbardziej wypasiony. Zasada ta sama tylko builder wygląda inaczej, smaczniej i ma bardzo poszerzone możliwości manipulacji, w przeważającej części zautomatyzowane. Poczytać helpa: klik. Program po ściągnięciu należy umieścić w roocie dysku i go stamtąd uruchomić. Nastąpi autokonfiguracja aż w końcu powita was ekran właściwego buildera z odnośnikiem do Barta. Tutaj ciekawostką w stworzonej nowej płytce jest pełna kontrola nad interfejsem logowania i możliwość użycia wielu shelli a nie tylko explorer.exe czy Nu2Menu Barta - podczas tworzenie płyty trzeba przestawić opcje: klik + klik. Na zrzutach z moich płyt widać różnicę między trybem standard (explorer.exe i classic style) a expert (alternatywny shell bbLean). Dużo dobrej zabawy i kombinowania "upiększającego". Ściągnięcie darmowego klucza Premium odblokowuje funkcje AutoDriver + ShortCutCreator.

No ta wersja buildera to już pod prawdziwych dewiantów :( Stworzona płyta LiveCD z dobrodziejstwami tunningu wyglądu. Mój osobisty wybór pada na pierwowzór bo lubię oszczędność i jakoś nieszczególnie mnie kręci motanie z wyglądem. "Funkcja - Forma - Kontrukcja" to moje motto.
.

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 29 09 2008 - 22:44

WinBuilder

Strona domowa: http://winbuilder.net/

Platforma: Windows 9x/NT4/2000/XP/2003/Vista - Buduje płytki: Windows XP/2003/Vista, ReactOS
Licencja: freeware


Znakomity program do budowania różnych samostartujących płytek LiveCD na podstawie predefiniowanego systemu skryptów. Bazuje na projektach, które zawierają instrukcje wykonujące konkretny rodzaj płyty różniący się np. wyglądem, zestawem funkcji, powłoką czy załączonymi programami. Przykładowo można wykonać: płytkę minimalistyczną działającą tylko z linią komend, płytę zbliżoną do "normalnego" Windows a zawierającą kompletny zestaw aplikacji (przeglądarka internetowa, antywirus, program do odzysku danych czy partycjonowania etc...), wersję bootującą z USB, czy też fuzję Visty z Konsolą odzyskiwania XP SP2. W skład gotowych projektów, które można załadować, wchodzi: VistaPE, projekty oparte o Windows XP i 2003 (LiveXP, nativeEx, NativePE, PicoXP, MobileOS) i ReactOS. Projekt można modyfikować a nawet pisać własne skrypty, o ile ktoś umie. To nie jest wymagane, by stworzyć taką CD, program jest w pełni automatyczny. Każdy z projektów może mieć swoje specyficzne wymagania. Np. VistaPE wyklucza uruchamianie WinBuildera na Windows 98, co więcej builder musi być zlokalizowany na partycji NTFS, a z kolei dla ReactOS WinBuilder uruchamia się na wszystkich systemach od Win98 do Vista. Trzeba przeczytać help: klik. O XP mamy już dużo, podam więc skróconą szybką instrukcję tworzenia Live CD Visty:

Potrzebujemy pliki Visty:

- DVD instalacyjne Visty (dowolna edycja), najlepiej skopiowane na dysk twardy (by przyśpieszyć działanie buildera)
- Jeśli nie ma płytki z instalacją Visty, sam Microsoft daje darmowe Windows Automated Installation Kit (WAIK). Jest to obraz płyty, który należy wypalić na CD (lub podmontować w wirtualu) i z niego zainstalować na dysku twardym WAIK.
Różnica między użyciem pełnej DVD Visty a WAIK polega jednak na tym, że z WAIK jest budowana niepełnowartościowa podstawowa wersja LiveCD Visty pozbawiona Windows explorer.

WinBuilder:

- WinBuilder może być uruchomiony na XP lub Vista, tylko z partycji NTFS
- Należy utworzyć folder, najlepiej w najkrótszej ścieżce dostępu nie zawierającej żadnych dziwnych znaków / spacji / ogonków np. C:\WinBuilder, i w nim umieścić program
- Uruchomić WinBuilder i w zakładce Download wybrać ściąganie skryptu VistaPE. Można wybrać też ściąganie wszystkich, jeśli ktoś planuje robienie różnych płytek
- Pojawi się po lewej drzewko, w którym jest zaznaczone co ma być na płycie i w jaki sposób wykonane. To wszystko można przekonfigurować.
- W zakładce Paths w polu %SourceDir% wskazać źródło plików Visty (DVD w napędzie / skopiowane na dysk lub folder zainstalowanego WAIK)
- Kliknąć Play by rozpocząć budowanie płytki. Na komunikat "driver not installed" zareagować przez OK.
- Wynikowo otrzymamy obraz ISO gotowy do wypalenia na CD. Najlepiej go przetestować w VirtualBox przed wypaleniem (na VMWare problemy).

.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych