Skocz do zawartości


tablety.pl

Tworzenie nośników Vista/2008/7
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 05 09 2008 - 06:28

WAIK

Platforma: Windows Vista / Server 2008 / Windows 7 32-bit i 64-bit
Licencja: bezpłatna (w ramach licencjonowania Windows)


Windows Automated Installation Kit (WAIK) - Udostępniany bezpłatnie przez Microsoft zestaw narzędzi administracyjnych, umożliwiających przygotowanie dystrybucji systemu operacyjnego. W pakiecie znajdują się m.in. narzędzia do operacji na obrazach instalacyjnych WIM (sterownik obsługi WIM, ImageX, w wersji pod Windows 7 jest DISM, Image Manager), wzorcowy obraz środowiska Windows PE oraz narzędzia pomocnicze służące jego modyfikacji np. integracja sterowników, aplikacja do generowania obrazu ISO (Oscdimg).

Download
1. Pobieranie: WAIK występuje w kilku wydaniach, przystosowanych pod masterowanie konkretnych linii edycyjnych. Podane w tytule platformy oznaczają rodzaj obrazu jaki można przygotować. Samo WAIK jako takie, może zostać zainstalowane na innych platformach - w opisach klamrowych jest to wyszczególnione.

Windows Automated Installation Kit (Vista)
[Można instalować na: Windows XP SP2 / Server 2003 SP1 / Vista]

Windows Automated Installation Kit (Vista SP1 i Server 2008)
[Można instalować na: Windows XP SP2 / Server 2003 SP1 i SP2 / Vista i Vista SP1 / Server 2008]

Windows Automated Installation Kit (Windows 7 i Server 2008 R2)
[Można instalować na: Windows Server 2003 SP2 / Vista SP1 / Server 2008 i R2 / Windows 7. Instalacja na XP nie jest obsługiwana.]


2. Nakładki graficzne: Pakiet jest zbiorem narzędzi konsolowych - wywoływanych z poziomu wbudowanej linii poleceń Windows PE Tools Command. Istnieją nakładki graficzne na niektóre komponenty składowe różnych wersji WAIK:

GImageX (nakładka na ImageX)
Je Jin's DISM Tool (nakładka na DISM)Pakiet ten stanowi podstawę instalacyjną dla różnych projektów deklarujących wytwarzanie lub modyfikację płyt Vista /7 (np. WinBuilder z projektem VistaPE, vLite, 7Customizer), gdyż sterownik obsługi obrazów WIM jest niezbędnym komponentem do prowadzenia jakichkolwiek modyfikacji WIM. Niektóre źródła idą na skróty i udostępniają wyekstraktowane z WAIK pojedyncze pliki, w celu obejścia wymogu pobierania tak ogromnej paczki, jednakże jest to postępowanie nielegalne.#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 15 09 2008 - 14:33

vLite

Platforma: Windows Vista / Server 2008 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


vLite - Odpowiednik nLite, służący do redukcji i tweakowania DVD instalacyjnej Vista (32-bit i 64-bit) przed realną instalacją systemu. W skład operacji wchodzi: integrowanie Service Pack oraz hotfixów, wycinanie komponentów natywnych umożliwiające uzyskanie pojemności CD a nie DVD, aplikowanie tweaków, integrowanie sterowników i tworzenie obrazu bootowalnej płytki lub jej bezpośrednie wypalenie. Oczywiście poprawność testowego ISO można przed finalnym nagraniem sprawdzić w jednej z wirtualnych maszyn. Wymaganiem do działania vLite jest instalacja WAIK. Podobny program do vLite to niemiecki: Vista Update Integrator.

Uwaga: Aktualna wersja vLite może integrować tylko SP1 lecz nie SP2. Jest także błąd uruchamiania programu z poziomu systemów 32-bit (nie dotyczy 64-bit), tzn. program nie potrafi wykryć zainstalowanego WAIK, pomimo jego obecności. Rozwiązaniem jest przekopiowanie z folderu C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86 do folderu C:\Program files\vLite pliku wimgapi.dll.

#3 Traxter

Traxter

  Medium Rank

 • Użytkownicy +
 • 181 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano 28 10 2009 - 16:04

Windows 7 USB/DVD Download Tool

Wymagania: Windows XP SP2 / Windows Vista / Windows 7 32-bit i 64-bit
Licencja: GPLv2 ( open source )


Aplikacja od Microsoftu, służy do przygotowania bootowalnej pamięci flash USB lub płyty DVD systemu Windows 7, wykorzystująca plik obrazu płyty ISO, który można utworzyć samemu z posiadanej własnej oryginalnej płytki lub uzyskać pobierając go z internetu w przypadku zakupu systemu Windows 7 w Microsoft Store. Utworzoną kopię można używać tylko do instalacji licencjonowanego systemu na własnym komputerze. Wymagania aplikacji dla Windows XP: zainstalowane .NET Framework v2 oraz Microsoft Image Mastering API v2.

Budowa bootowalnego dysku USB/DVD

Obsługa programu jest bardzo prosta. Najpierw musimy przygotować pamięć o pojemności 4GB, następnie pobieramy aplikację - download. Do uruchomienia wymaga praw administratora systemu.

Krok 1
Wybieramy plik obrazu, po wybraniu Next

Krok 2
Wybieramy USB w celu przygotowania pamięci USB lub DVD, gdy chcemy utworzyć dysk DVD

Krok 3
Wybieramy pamięć, na którą będą skopiowane pliki instalacyjne systemu i klikamy Begin copying
(w przypadku DVD klikamy Begin burning).

Krok 4
Teraz pamięć zostanie sformatowana, pliki skopiowane, a po zakończeniu program poinformuje nas o pomyślnym przygotowaniu kopii.


Teraz pozostaje tylko konfiguracja urządzeń startowych w BIOS i instalacja systemu.

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 11 02 2010 - 03:48

Je Jin's DISM Tool

Platforma: Windows 7
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Je Jin's Windows 7 WIM Mount GUI - Prościutka nakładka graficzna, dla tych którym nie chce się wklepywać z klawiatury, na konsolowe narzędzie masteringowe obrazów WIM zawarte w WAIK Windows 7, czyli DISM. Opis tego komponentu, oraz obsługiwana lista poleceń jest na stronie technetu: KLIK. GUI obsługuje podstawowe operacje: pobór informacji o WIM, montowanie w trybie tylko do odczytu lub edycyjnym, odmontowanie obrazu WIM. Udostępnia także opcje serwisowe: integrowanie pakietów i sterowników, wyłączanie / włączanie funkcji. Nakładka jest dwuokiennna, po wyborze określonej opcji startuje drugie okno CMD PowerShell i skrypt "wypełnia" automatycznie polecenia. Aplikacja nakładkowa rzecz jasna wymaga zainstalowanego WAIK w wersji Windows 7, i jest obsługiwane jej uruchamianie tylko na Windows 7 (starsze platformy - ew. po dosztukowaniu pewnych komponentów). Autor nie gwarantuje także żadnych efektów na nieoryginalnym materiale źródłowym, który już był w jakiś sposób sztucznie przetwarzany narzędziami trzecimi. Pobieranie nakładki wymaga rejestracji na forum msfn lub mydigitallife.
#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 11 02 2010 - 04:38

7Customizer

Platforma: Windows Vista / Windows 7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


7Customizer - Odpowiednik vLite, ale dla Windows 7. Narzędzie można zainstalować na Windows Vista (z .NET Framework 3.5) lub Windows 7, ale za jego pomocą jest wytwarzana oczywiście płyta Windows 7 (32-bit lub 64-bit). Wspiera zarówno obrazy anglojęzyczne, jak i innojęzyczne. Podstawą do działania aplikacji jest instalacja WAIK w wersji Windows 7. Podczas inicjacyjnego uruchomienia padnie pytanie o wskazanie ścieżek do źródła instalacyjnego Windows oraz komponentów WAIK (ImageX, DISM, Oscdimg wskazane z C:\Program Files\Windows AIK\Tools). Po prawidłowym skonfigurowaniu narzędzie ujawni listę edycji zgromadzonych w pliku WIM, wybieramy z listy tę, którą mamy poddawać obrabianiu. Kolejny ekran udostępnia już opcje edycyjne materiału. Jest możliwe dointegrowanie: pakietów językowych, aktualizacji z plików MSU, sterowników (w postaci czystej podstawowej rozebranej do bezpośrednich plików INF). Są dostępne tweaki prekonfigurujące niektóre opcje Explorera, Menu Start, Paska zadań, poziom UAC, tapetę oraz usługi systemowe. Aplikacja podaje także interfejs konfiguracji podstaw instalacji nienadzorowanej przez plik odpowiedzi, Wynikową jest plik ISO, który możemy wypalić lub przetestować wstępnie jego działanie na wirtualnej maszynie (ale w tej sposób nie można zweryfikować dointegrowanych driverów). Do wglądu tutorial obrazkowy: KLIK.
Pobieranie narzędzia 7Customizer wymaga rejestracji na tamtejszym forum.Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych