Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Narzędzia konsolowe
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

    Good Rank

  • Na emeryturze
  • 700 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 17 09 2008 - 12:05

Z innej beczki.

Listing dysku

Kiedyś czytałem temat zrobiony przez Pi00 - Tips & Tricks w terminalu, przydatne, ciekawe i fajne. W trakcie przeglądania narzędzi na pewnej stronie skojarzyłem dwa fakty, narzędzia o których pisał Pi00 są dostępne i dla Windowsa. Jednak ich przyszłość może być chwiejna i czy zostaną stworzone pod Viste - nie wiadomo. Chciałbym na ten czas pokazać jedno polecenie pod Windows, które zostało omówione w temacie, który podałem wyżej. Mianowicie narzędzie Du v.3.16. Fakt że brakuje mu przełącznika takiego jak --max-depth, ale z całą resztą radzi sobie całkiem nieźle. Narzędzie to wyświetla ilość zajmowanego miejsca przez Katalogi czy pliki. Przykład użycia:

Dołączona grafika

Pomoc programu: Du --help
Wersja programu: Du --version

Narzędzie można pobrać tu lub pobrać cały pakiet UnxUtils. Pakiet nie wymaga instalacji. Programy znajdują się w katalogu po rozpakowaniu: UnxUtils\usr\local\wbin. W razie problemów z działaniem narzędzi należy pobrać bibliotekę msvcrt.dll.

Odnajdywanie i sorotwanie z narzedziem Du. Tak myślałem czy można uzyskać wyniki posortowane w liście. Prawie się udało. Do tego użyłem systemowego polecenia sort. Chyba najlepszy efekt daje sort/+12. Nie jest to jakaś kwintesencja.

Dołączona grafika
du -h C:\WINDOWS\Microsoft.NET | sort/+12

Program posortuje hierarchicznie podkatalogi w katalogach i będzie się starał segregować od największej do najmniejszej wartości.

Podobny przykład, ale wyszukiwanie po konkretnej nazwie katalogu. Do wyszukiwania frazy w nazwie posłuży polecenie Find. W nazwie posiadającą dużą literę. Przykład:

Dołączona grafika
du -h C:\WINDOWS |find "Service" | sort/+12

Przykład użycia narzędzia sort z zestawu UnxUtils. Narzędzie to listuje jeszcze w inny sposób. Zachowuje hierarchię wartości. Sortuje od największej wartości liczby do najmniejszej. Mniej więcej tak to wygląda z użyciem przełączników:

Dołączona grafika
du -h C:\WINDOWS\System32 | sort -rn

Ten sam efekt wyżej uzyskamy w konsoli PowerShell:
du -h C:\WINDOWS\System32 | sort -desc

Dalszy ciąg zabawy z użyciem narzędzia SFK. Użycie odpowiednich przełączników listuje w postaci drzewa wielkości katalogów i ich podkatalogów zachowane hierarchicznie, a co się stanie jeśli zostanie do tego dołożone systemowe polecenie sort. W przykładzie, listowanie katalogów równych lub większych 10MB:

sfk stat -minsize=10 "C:\Windows\" | sort/+10

Dane zostaną posortowane w taki sposób, wpierw wyświetli się lista katalogów czy podkatalogów, które zajmują najmniejszy rozmiar względem głównego katalogu, nie posiadające innych podkatalogów. Następnie na liście zostaną wyświetlone katalogi, które posiadają podkatalogi, posegregowane według ilości podkatalogów:

Poleceniem: sfk stat -minsize=10 "C:\Windows\" | sort

Zostanie wyświetlona lista według hierarchii wielkości, od najmniejszej wielkości do największej.

Podanie samego przełącznika stat, bez wprowadzenia wartości, wyświetli katalogi mniejsze od 1MB - jako 0MB, ponieważ narzędzie na poziomie tego przełącznika nie podaje wartości w bajtach:
Poleceniem: sfk stat "C:\Windows" | sort

Natomiast sfk posiada przełącznik, który wyświetli wybraną ilość plików - najmniejszych lub najwiekszych. Domyślnie narzędzie wyświetla 50 plików. Przykład wyświetlenia 80 najmniejszych plików z wybranej lokalizacji, wartości podawane są w bajtach:

sfk list -small=80 -stat "C:\Windows\System32"

Na końcu dołożony przełącznik -stat, który wyświetla sumę plików, katalogów, rozmiar całkowity na końcu listy. Lista jest automatycznie segregowana od największej wartości do najmniejszej.

Podobne polecenie, ale wyświetlenie 80 największych plików, posegregowane od najmniejszych do największych wielkości:
sfk list -big=80 -stat "C:\Windows\System32"

Można również uzyskać listing plików i katalogów w bajtach, poleceniem:
sfk list -size -stat "C:\Windows\System32\"
Służy do tego przełącznik -size

SFK można pobrać stąd.Wyszukiwanie plików po ich części nazwy z użyciem narzędzia grep z zestawu UnxUtils, jednak jest to wersja przestarzała, są już nowsze. Zaopiniowane przez Pi00 może nie działać do końca poprawnie. W przykładzie użycia widać że grep zaznacza kolorem użytą frazę do wyszukania.

Dołączona grafika
du -h C:\WINDOWS | sort -rn | grep -r --colour Shell

Downland i skrótowy opis najświeższego narzędzia GREP na forum - klik.

Sysinternals może również pochwalić się podobym narzędziem Disk Usage v1.31. Narządko nie przelicza jednostek na MB, posiada przełącznik listujący w KB, listuje w postaci sum, podawając ilość plików, katalogów, rozmiar całkowity lub w postaci pełnej listy. Przez dłuższy czas brak aktualizacji dla narzędzia, ale ostatnio Mark Russinovich w krótkim czasie wydał dwa nowe narzędzia - Coreinfo i Desktops, więc można się spodziewać innych niespodzianek (mam nadzieje).

Disk Usage w połączeniu z PowerShell z wyświetleniem stu największych katalogów, podakatalogów, plików. Postortowany od największej wielkości do najmniejszej w kilobajtach z listingiem podkatalogów względem głównego katalogu.

dusage -v C:\ | sort -desc | select -first 100
zmieniłem nazwę narzędzia du (Sysinternals) na dusage z powodu 2 takich samych nazw programów

Przykład ten sam, ale z użyciem narzędzia Diruse z zestawu zanrzędziowego Support Tools. Narzędzie listuje z podaniem ilości podakatlogów przy głównym katalogu, stu największych podkatalogów, podana w megabajtach.

Diruse /m /* C:\Windows | sort -desc | select -first 100


Podczas wykonywania wyżej wymienionych zadań lub przy skanowaniu większych katalogów i z plikami, należy się uzbroić w cierpliwość. Czas wykonania zadania zależy od wielkości katalogu, komputer wykorzystuje w mocnym stopniu procesor.

Less for Windows

Napewno bardzo dobrze znane narzędzie dla użytkowników konsoli Uniksa, a później dla bawiących się pakietem cmdletów PowerShell Community Extensions. Mowa o Less v418, którym można przeglądać zawartość pliku, wyświetla duże ilości tekstu z możliwością poruszania się czy nawigowania w obu kierunkach. Projekt jest rozwojowy. Na razie dostępny dla Windows 95 / 98 / NT / 2000 / XP. Strona główna programu klik. Downland programu klik (na dole). Opcje mogą się różnić. Widać autor projektu nie próżnuje wersja została udostępniona w tym roku, a już jest dostępna kolejna less-424 dla beta testerów. Polskie tłumaczenie przełączników programu (może się troszke różnić) - klik

W prostym przykładzie użycie Less z narzędziem LS.

ls -l C:\Windows | Less

Widać LS listuje wybrany katalog, wykazując atrybut plików oraz prawa itp. Dołożenie narzędzia Less pozwoli na przewijanie zawartości góra-dół strzałkami, pozwala na różne wyszukiwanie podczas sesji. Jak widać na przykładzie szukanie z zaznaczeniem koloru plików z konkretnym rozszerzeniem. Jest to tylko przykład, w końcu LS sam odznacza kolorem różne typy plików. Aby tego dokonać, przy znaku zachęty trzeba wprowadzić polecenie filtrujące /, następnie wpisać fraze by Less odznaczył ją kolorem /.bmp. Klawiszem N można przeskakiwać do zaznaczonego pliku. Jeśli ktoś nie dysponuje narzędziem LS może je pobraćstąd. Less także pracuje z narzędziem DIR.

Zastosowanie Diruse, PowerShell oraz Less.

Jak listowac dysk w poszukiwaniu plików, które zajmują najmniejsze miejsce na dysku, chierarchicznie względem katalogów i podkatalogów lub posortowane według wielkości, od najmniejszych do największych oraz z wyszukaniem jakiejś frazy dla szybkiego znalezienia konkretnego pliku czy katalogu.Wielkości podawane w kilobajtach.

Diruse /s /k /* C:\| select -first 1000 | Less

np. zaznaczenie kolorem wielkości zerowych /0.00

Dołączona grafika

Posortowane od najmniejszej wielkości do największej:
Diruse /s /k /* C:\ | select -first 1000 | sort | Less
hierarchia drzew będzie częściowo rozżucona


To tyle...


******************************************************************WINDOW v1.5

To już chyba projekt nie wspierany, ale godny uwagi (tak mi sie wydaje). Ukrywa, odkrywa, maksymalizuje, minimalizuje, pozwala zabić proces okna, wyświetla liste ukrytych okien, wyświetla listę okien do ukrycia. Pozwala użyć opcji - zawsze na wierzchu. Te wszystkie opcje w jednej aplikacji. Jedym słowem pozwala ukrywac okna aplikacji. Działa z lini wiersza poleceń, nie wymaga instalacji. Na razie widziałem jedyną tego typu freeware aplikację. Dostępne przełączniki programu:


Window v1.5 - steve@steve.org.ku
Usage: Window /show /min /max /top /list /kill Window Title

/hide - Hide the matching windows.
/show - Show the matching windows, don't hide them.
/min - Minimize matching windows.
/max - Maximize matching windows.
/top - Toggle window 'Always on Top'.
/list - List all non-hidden window titles.
/listhidden - List only hidden window titles.
/listall - List all window titles.
/kill - Kill the given windows.


Bardzo łatwy w obsłudze:
Window /Przełącznik "Nazwa Okna"Zmierz sobie czas wykonania polecenia
Może posłużyć do tego małe narządko ptime v1.0, bardzo proste w obsłudze. Co prawda starszej daty. Będe bacznie obserwował czy narządko będzie dalej wspierane. W przykładzie zmierzenie czasu wykonania sprawdzania dysku:


ptime chkdsk

Coś co już nie z nowości, chyba z 2005 roku, ale warte wymienienia. Na stronie Vincent Fatica znajduje się kilka ciekawych narzędzi. Jedno z nich to SCROLL, które pozwala przewijać ekran zajetego okna cmd do czystej lini. Drugie zaś narządko FSTOGGLE konsolowy zamiennik ALT+ENTER, który za pomocę polecenia wprowadza tryb pełno-ekranowy. I na końcu KEYTIMES narzędzie listuje w rejestrze date ostatniej modyfikacji czy czytania klucza z pewnymi wyjątkami, które są opisane na stronie, doskonałym zamiennikiem tej aplikacji jest okienkowy, świeży oraz rozwijany RegScanner - NirSoftu. Do KEYTIMES by odnaleść konkretne klucze po nazwie można użyć poleceń Findstr,Grep lub Find. Przykład użycia:

KEYTIMES all | Findstr "Shell"Wspomne z nutką historii o chyba już zapomnianym i nie wspieranym narzędziu Sysinternals - HandleEx, które to funkcje są wbudowane w teraźniejsze narzędzia. Pobrać jeszcze można stąd - klik
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych