Skocz do zawartości


tablety.pl

Wirtualne Pulpity
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 30 04 2007 - 18:33

"Wirtualny Pulpit" to zjawisko umożliwiające pracę na kilku pulpitach jednocześnie z opcją przełączania między nimi. Cel tego to eliminowanie bałaganu ekranowego i grupowanie tematyczne aplikacji / projektów na Pulpitach, wszystko ku lepszej organizacji pracy. Przykładowo jeden Pulpit może być multimedialny, drugi pod kątem www a trzeci biurowy = wszystkie z zachowaniem "czystości" otwartych okien. Heh rozwiązanie znane z Linuksów a "przeportowane" na Windows. Nie jest to jakaś szczególna nowość i od dawna masa propozycji w ofercie (również sterowniki graficzne dają takie możliwości). Takie solucje na Windows ze względu na swoją nienatywność oraz rozmnażanie tasków mogą poważnie spowolnić system i co najwyżej zbliżyć się do Linuksiarzy ale nie im dorównać. Niemniej zwiększenie powierzchni roboczej może okazać się przydatne.
Yod'm 3D

Platforma: Windows 2000/XP/Vista
Licencja: freeware do wersji 1.4, obecnie shareware


Rozwiązanie w postaci trójwymiarowego obracalnego boxu imitującego Linuksowe rozwiązanie "Cube" ale oczywiście do Linuksa to jeszcze brakuje.... Obrotowość jest atutem nawigacyjnym i odmianą w klasie aplikacji tego typu. Manipulacje rotacyjne i nawigacja na kostce są czynione poprzez skróty klawiaturowe CTRL+SHIFT w połączeniu z klawiszami strzałkowymi. Przytrzymany CTRL+SHIFT+ruch myszką wykonuje swobodny obrót kostki. Dla każdego z wirtualnych Pulpitów można ustalić osobną tapetę w najzwyklejszych Właściwościach ekranu. Prócz tego mamy też transparentność i zoom. Aplikacje mogą być transportowane między Pulpitami. Graficznie propozycja lux ale jest to zawodnik męczący komputer i może być bardzo pamięciożerny. Płynność ruchu kostki zależeć będzie od waszych sprzętowych możliwości .... Minimalne wymaganie softwarowe zakłada obecność DirectX 9 ale zważcie jeszcze na czysto sprzętowe komponenty (np. grafika i jej pamięć). Nie wymaga instalacji, można w nim ustawić język polski. Yodm został przejęty przez Otaku i obecnie jest produktem komercyjnym figurującym pod nazwą DeskSpace. Linkuję ostatnią darmową wersję Yod'm 3D 1.4. Można ją pobrać również stąd: klik. Inną bajerancką aplikacją tego autora jest VisualTooltip, dla tych co lubią modowanie wyglądu i "ObjectDocki".

Podobnym darmowym projektem jest Cubic Desktop oraz koreański Shock 4Way 3D.
Virtual Desktop Manager

Platforma: Windows XP
Licencja: freeware


PowerToy Microsoftu, dawno temu linkowany w temacie Optymalizacja XP ale w związku z przemodelowaniem topiku link się upłynnił. Rozwiązanie bardzo proste a oparte na tworzeniu 4 wirtualnych przestrzeni przełączanych przez ikony Paska zadań lub hotkey. Aplikację uaktywnia się poprzez: prawoklik na Pasek zadań >>> Paski Narzędzi >>> Desktop Manager. Wynikowo otrzymamy buttonowy dostęp do Pulpitów. Button zielony to poglądowa klikalna składanka widokowa wszystkich czterech (patrz obrazek). Buttony niebieskie służą do przeskakiwania na każdy z Pulpitów z osobna ale można je schować pozostawiając tylko zielony. Z prawokliku na Pasek zadań będzie dostęp do opcji wyboru osobnych tapet dla każdego z Pulpitu, konfiguracji skrótów klawiaturowych oraz wyboru "Shared Desktops" (współdzielone Pulpity = można przenosić aplikacje z jednego Pulpitu na drugi np. przez ALT+TAB). Jest to bardzo podstawowa propozycja a w kontekście Linuxa wręcz żenująca. Ale jak na Microsoft dość zgrabne rozwiązanie. W końcu MS wie co jest "najlepsze dla systemu" :PDexpot

Platforma: Windows NT4/2000/XP/2003/Vista 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego


Jeśli ktoś zachęcił się propozycją Microsoftu ale uznaje ją za ubogą może popatrzyć na ten program gdyż to czego mu właśnie nie brakuje to masa opcji przy zachowaniu podobnej konwencji wizualnej do produktu MS. Dexpot pozwala utworzyć do 20 (domyślnie proponowane 4) wirtualnych pulpitów jednocześnie. Każdy z nich może być wyposażony w indywidualne ustawienia a transporty programów między nimi płynne i wygodne. Przełączanie Pulpitów wykonywane przez ikonę zasobnika systemowego, box Desktop Managera lub skróty klawiaturowe. Po uruchomieniu program załaduje się nam w zasobniku z dostępem do rozbudowanych opcji:

* Configure Desktops - Tutaj właśnie konfigurujemy jak Pulpity mają wyglądać. Dla każdego z osobna można wybrać odmienną tapetę, screensaver, ikony, dźwięki, rozdzielczość... Można nawet dla każdego ustalić które elementy GUI Windows mają być włączone: powiedzmy że na jednym Pulpicie nie ma Paska zadań / zasobnika systemowego a na drugim ukryto podpisy ikon Pulpitu.

* Desktop Manager - Zaawansowany odpowiednik owych 4 niebieskich guzików aplikacji Microsoftu, tutaj w formie boxu z ikonami Pulpitów (można je zmieniać). Z prawokliku na daną ikonkę jest lista programów uruchomionych z danego Pulpitu a także opcje przeniesienia lub skopiowania wszystkich okien programów z innych Pulpitów na ten właśnie.

* Full Screen Preview - Odpowiednik funkcyjny zielonego guzika programu Microsoftu czyli klikalna składanka wszystkich Pulpitów. Autor sam zaznacza: "Microsoft XP Powertoy, just more beautiful, simple, and better"

* Windows Catalogue - "Katalog okien". Pozwala na składankowy podgląd wszystkich otwartych okien danego aktywnego Pulpitu lub danej aplikacji. Coś ala ALT+TAB zrealizowane w aplikacji typu WinExpose
* Desktop Slideshow - Umożliwia automatyczne przełączanie Pulpitów wstecz / do przodu co wyspecyfikowany w opcjach czas
* Desktop Preview - Mini okno z małym miniaturowych podglądem wszystkich wirtualnych Pulpitów
* Desktop Windows - Menedżer okien aplikacji Pulpitów. Tu można ustalić min / max, transparentność, przenieść okna między Pulpitami, zaaplikować reguły zachowawcze dla aplikacji i właśnie:
* Desktop Rules - Możliwość zdefiniowania reguł automatycznie porządkujących Pulpity, np. każde nowe okno danej aplikacji zostanie automatycznie przeniesione na Pulpit nr X i ustawione transparentnie. O regułach w niebarbarzyńskim języku można poczytać tu: klik.
Takich aplikacji do tworzenia wirtualnych Pulpitów jest bardzo wiele i już tak nie za bardzo mi się chciało testować wszystkie możliwości świata. Ale luknąć można na: VirtuaWin lub Virtual Dimension. Jeszcze była gdzieś propozycja wprowadzająca nielimitowaną liczbę wirtualnych Pulpitów = czytaj: limitują was zasoby pamięci komputera. To jest raczej nieopłacalne. 4 Pulpity to taki ostrożny standard, przeważnie absolutnie wystarczający. 20 Pulpitów to już za dużo a im więcej tym wolniej + bardziej zaczyna się komplikować operacyjność dając właśnie skutek odwrotny czyli "zorganizowany bałagan" :P.

#2 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

    Good Rank

  • Na emeryturze
  • 700 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 08 2008 - 09:21

Desktops

Licencja: freeware

Wczoraj w stajni Sysinternals pojawiło się nowe narzędzie Desktops. Aplikacja służy do stworzenia czterech wirtualnych pulpitów i przeskakiwania pomiedzy nimi. Program posiada prostą konfiguracje. Działa bez instalacji, bardzo małych rozmiarów.

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 11 10 2008 - 08:57

DeskHedron

Platforma: Windows 2000/XP
Licencja: freeware / Apache (kod źródłowy)


Kolejny deserowy japoński wyrób od autora WinFlip i Magic Formation - aplikacja do tworzenia wirtualnych obrotowych Pulpitów w stylu 3D, tak jak już zarzucony w wersji free Yodm 3D i jego komercyjny sukcesor DeskSpace. Możliwość utworzenia 9 wirtualnych przestrzeni i przenoszenia się między nimi. Widok 3D inicjuje kombinacja CTRL+SHIFT+Z. Metoda, jaką się posługuje, to wykorzystywanie multi instancji explorer.exe, dlatego może być bardziej pamięciożerny niż jego pierwowzory, ale też ma lepszą operatywność. Nie współpracuje ze środowiskiem wielomonitorowym. Wymaganiem jest obecność DirectX 9.0c, te same zasady sprzętowe, by uzyskać płynność ruchów. Aplikacja jako taka nie wymaga żadnej instalacji. Projekt prosto z piekarni, wyszedł dopiero kilkanaście dni temu.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych