Skocz do zawartości


tablety.pl

Windows RE
 • Zamknięty Temat jest zamknięty
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 08 11 2007 - 20:08

Copyright @picasso searchengines.pl Powielanie tej pracy zabronione.

Dołączona grafika

Windows Recovery Environment (WinRE)

Środowisko odzyskiwania systemu WindowsDołączona grafika Opis startu do Recovery + gotowa płyta do pobrania (Vista / Windows 7)
Dołączona grafika Opis modułów Recovery
-----------------------------------------------------------------
Dołączona grafika Automatyczny kreator płyty Recovery
Dołączona grafika Samodzielne budowanie nośnika Recovery
Użytkownik picasso edytował ten post 08 11 2009 - 01:08


#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 12 11 2007 - 21:04

Opis startu do Recovery


Vista posiada porządny mechanizm naprawczy dostępny z pełnego DVD instalacyjnego, tzw. Windows Recovery Environment (KLIK). Bootując DVD instalacyjne Visty, dostajemy opcję Napraw komputer / Repair computer, która prowadzi do takich funkcji jak naprawianie bootloadera, Przywracanie systemu, odtwarzanie systemu z kopii systemowej, przetestowanie RAM przez Windows Memory Diagnostic, dostęp do linii komend. Trochę wprowadzenia jak to działa od kuchni. Podczas bootowania jest ładowany do pamięci RAM obraz boot.wim i zostaje mu przypisana litera X:. W ten sposób zostaje zwolniony napęd i można wymieniać nośniki. To oznacza, że mając zastartowany ten moduł Napraw komputer, równocześnie można włożyć CD zawierające komplet dodatkowych narzędzi diagnostycznych. Dyski wymienne USB również są rozpoznawane, gdyż boot.wim jest wyposażony w stosowny sterownik.


Brandowania
1. W związku z faktem, że MS udostępnia instrukcje budowania i modyfikowania środowiska Windows RE, można spotkać na komputerach OEM mniej wartościowe rozwiązanie. Tzn. producent może nie udostępnić pełnej DVD instalacyjnej, a zamiennie wszczepić środowisko Windows RE w partycję na dysku (może być ukryta) i związać ją pod klawisz F8, dając dostęp do tego menu w formie zmodyfikowanej i zwykle noszącej odnośnik do firmowej opcji producenta. W takim wariancie do Recovery jest logowanie za pomocą konta użytkownika. Dlaczego mniej wartościowe? Jest to bootowanie z dysku twardego, a w przypadku uszkodzeń tych obszarów wiarygodny scenariusz niemożności wywołania tego. Przykładem takiego rozwiązania są komputery Dell wywołujące z F8 dostęp do tego menu z dodatkową opcją Dell Factory Image Restore.

2. Kolejnym problemem może być niedostępność opcji "Napraw komputer" z poziomu dostarczonego przez producenta DVD. MS opisuje ten przypadek w KB951495. Przeszkodą jest zaplanowana przez producenta automatyzacja przez plik odpowiedzi. Obejściem jest wywołanie ukrytej funkcji Microsoftu (działa na wszystkich DVD, ten trik również był w płytach XP, choć wyglądał "gorzej"). Tzn. należy mimo wszystko wybrać opcję instalowania Windows, ale na ekranie na którym pokazuje się "zbieranie informacji..." wywołać SHIFT+F10. Zastartuje linia poleceń, w której wprowadza się następujące komendy wywoływania powłoki środowiska Windows RE:

CD /d %systemdrive%\sources\recovery
RecEnv.exe


Jeśli jesteś "ofiarą OEM" i zastajesz jedną z powyższych sytuacji, albo w ogóle nie ma nośnika z Recovery, popatrz niżej na wątek Gotowa płyta.
Gotowa płyta

Dołączona grafika

Do pobrania ISO 120MB (linki torrent), dla Vista 32-bit i 64-bit:

Windows Vista Recovery Disc x86 / x64 Edition


Do pobrania ISO 140-160 MB (linki torrent), dla Windows 7 32-bit i 64-bit:

Windows 7 Recovery Disc x86 / x64 Edition

W komentarzach do artykułu ktoś przehostował te paczki Windows 7 na serwisach hostingowych. Szukajcie posta Paul z dnia Dec. 2nd, 2009. Dla tych, którzy nie kręcą w torrentach.


Dołączona grafika µTorrent
Dla Vista można pobrać zamiennie także wersję pod Windows 7


(Brak pełnej DVD instalacyjnej Vista i Windows 7 / szczególnie pod laptopy)

Pomoc do sytuacji gdy nie ma oryginalnego DVD instalacyjnego, zwłaszcza na laptopach, do których producent nie dołączył pełnowartościowej płytki (tylko płyta zrzucająca obraz preinstalowanego systemu / lub nawet gorzej bo jedynie zrzucanie z ukrytej partycji). Jest to obraz ISO bootowalnej płytki do wypalenia, zawierający dokładnie tę funkcjonalność Recovery z płytki DVD Vista / 7. Po zbootowaniu otrzymamy opcje jak z obrazka (po angielsku), ale oczywiście funkcja "Install Vista" nie działa. Tylko "Repair computer" dostępne. Ten dysk jest dyskiem naprawczym, żeby się komuś nie omyliło z pełnym instalowaniem systemu. W zastosowaniach awaryjnych np.: gdy Vista nie startuje i trzeba odbudować boot, lub wykonać kompleksową naprawę systemu. Z wypalaniem nie kombinować - najszybciej pójdzie przez bezinstalacyjny Active ISO Burner:

Dołączona grafika#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 12 11 2007 - 21:42

Opis modułów RecoveryFunkcje Windows RE


Dołączona grafika
Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia / Startup Repair

..... opis w budowie .....
Przywracanie systemu / System Restore

Funkcja wywołująca Przywracanie systemu, umożliwiające cofnięcie stanu Windows. Działa tylko pod warunkiem, jeśli Przywracanie systemu było włączone w Windows, w przeciwnym wypadku otrzymamy komunikat "Nie utworzono punktów przywracania....". Jest również różnica między Przywracanie systemu wykonanym z poziomu Windows RE a Przywracaniem systemu z poziomu samego Windows. Ten proces nie tworzy punktu Przywracania aktualnej sytuacji, stąd też po wykonaniu niezadawalającego cofania nie ma już możliwości na odwrócenie tej zmiany tak jak to jest w normalnym procesie.


Przebieg procesu:
W prawidłowych kondycjach całość operacji jest bardzo prosta. Sprowadza się jedynie do wybrania konkretnego punktu Przywracania z oferowanej listy wykrytych punktów (dobieramy datę sprzed awarii), zatwierdzenia dysku (dysk X to WinRE i tego proszę nie zaznaczać), i podążania za dialogami. Po restarcie systemu, już w Windows (oby), otrzymamy zgłoszenie o pomyślności wykonania Przywracania.


Windows Complete PC Restore

Funkcja umożliwiająca zrzucenie kompleksowego obrazu Windows. Nie dotyczy edycji podstawowych Vista czyli Vista Starter, Home Basic i Home Premium, które są pozbawione tej możliwości. Proces jest dostępny tylko i wyłącznie, jeśli uprzednio w działającym Windows wykonano kopię zapasową poprzez Panel sterowania >>> System i konserwacja >>> Wykonaj kopię zapasową komputera >>> Utwórz obraz programu Windows Complete PC Restore. Kopie mogą być tworzone tylko na alternatywny nośnik, inny niż zainstalowany system (czyli dodatkowy dysk twardy albo płyty CD/DVD). I to ten nośnik musi być obecny w trakcie wywoływania przywracania z poziomu Windows RE.


Przebieg procesu:
STOP: Proces jest destrukcyjny i aktualna zawartość dysku zostaje zastąpiona w sposób całkowity. Zostaje wykonany format dysku, a w zależności od wybranej opcji (patrz na punkt 3) również i repartycjonowanie. Nie ma możliwości wybrania pojedynczych składników do odzyskiwania, a także wszystkie obiekty (programy i inne dane osobiste) które powstały między utworzeniem kopii systemu a punktem awarii zostaną utracone. Jeśli kopia zapasowa nie jest bieżąca i nie ma nowszej, a są ważne dokumenty na dysku w ogóle nie uwzględnione w kopii i zlokalizowane na dysku którego zawartość ma być zastąpiona, jest możliwość ich uratowania przed wywołaniem Windows Complete PC Restore. Należy wybrać funkcję Wiersz polecenia i przez stosowne komendy przekopiować dane na alternatywny dysk, który nie bierze udziału w procesie, czyli: czysta CD/DVD, podpięty USB, albo dodatkowy wpięty HDD którego nie ma w kopii zapasowej.

******************************************

1. Przed uruchomieniem opcji należy podpiąć media, które trzymają kopię zapasową. Jeśli obraz był zgrywany na CD lub DVD, należy jako pierwszy włożyć ostatni dysk z zestawu. Jeśli zostanie umieszczony pierwszy z serii, kopia nie zostanie znaleziona. Po uruchomieniu opcji rozpocznie się wyszukiwanie dostępnych kopii zapasowych. W przypadku ich braku otrzymamy komunikat "Nie można odnaleźć prawidłowych lokalizacji kopii zapasowych ...".

2. Jeśli kopie były dostępne, pokaże się ekran ich wyboru. Domyślnie zawsze jest proponowana jako zalecana kopia najnowsza. W przypadku posiadania wielu kopii zapasowych jest możliwe wybranie innej niż najnowsza poprzez opcję Przywróć inną kopię zapasową / Restore a different backup. Zostanie zaprezentowana lista wszystkich lokalizacji kopii wykrytych jako dostępne. Należy zaznaczyć wybraną i kliknąć Dalej / Next. Narzędzie przeegzaminuje, czy do tej samej lokalizacji wykonywano więcej niż raz kopię zapasową, prezentując listę snapshotów. Podświetlamy wybrane wejście i przechodzimy Dalej / Next.

3. Po wybraniu stosownej program oznajmi gotowość do zrzucania kopii. Tutaj pokazuje się opcja Formatuj dyski i ponownie podziel na partycje / Format and repartition disks. Niezależnie od tego czy opcja ta jest zaznaczona czy też nie, i tak jest wykonywany format aktualnego dysku. Natomiast jej zaznaczenie wpływa na zmianę układu partycji. Opcję tę zostawiamy odznaczoną, jeśli obraz jest zrzucany na ten sam dysk twardy, z którego utworzono kopię zapasową, i nie nastąpiły od tego czasu żadne zmiany w strukturze partycji / woluminów. Opcję tę zaznaczamy natomiast w przypadku gdy obraz jest zrzucany na zupełnie nowy dysk twardy, a kopia pochodzi z innego układu. Po dokonaniu stosownego wyboru zatwierdzamy proces przez Zakończ / Finish.

4. W tym momencie zostanie wystosowany ostrzeżeniowy komunikat ostatecznego zatwierdzenia zastąpienia zawartości dysku / dysków. Jeszcze można się wycofać z procesu. W przeciwnym razie należy zaznaczyć Potwierdzam, że chcę wymazać wszystkie istniejące dane i przywrócić kopię zapasową / I confirm that I want to erase all existing data and restore the backup. Po zaznaczeniu opcji uaktywni się buttonik OK, który klikamy.

5. Rozpocznie się proces zrzucania obrazu wizualizowany pasem postępu. Czas trwania operacji jest zależny od tego z jak wielkim backupem mieliśmy do czynienia. Figuruje tutaj buttonik anulowania akcji Zatrzymaj przywracanie / Stop restore, ale proszę się nie nabrać na jego wymowę. Rozpoczęty proces jest już nieodwracalny, właśnie wykonuje się zerowanie zawartości dysku. Jego anulowanie zwraca komunikat Komputer może być nie do użytku / This computer might not be usable, co wynikowo odpowiada stanowi faktycznemu. System Windows jest uszkodzony.

6. Po ukończeniu procesu zaktywuje się timer odliczania do restartu, co można również wywołać ręcznie. Zgłosi się komunikat o pomyślności (bądź też i nie) procesu, a komputer zostanie zrestartowany.Potencjalne problemy użytkowe:
 • Dwa lub większa ilość niesformatowanych zupełnie czystych dysków: Windows Complete PC Restore zwróci błąd podczas próby zrzucania obrazu na taki układ. Obejściem problemu jest założenie partycji i sformatowanie owych pustych dysków. W tym celu należy z menu Windows RE wybrać Wiersz polecenia i posłużyć się komendą DISKPART. Po wykonaniu tej akcji można ponownie przejść do opcji zrzucania obrazu.
 • Windows RE w postaci partycji, a w konsekwencji niepomyślna próba zrzucania obrazu: KB946010 + KB938316.
 • 32-bit versus 64-bit: KB925762.Narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows / Windows Memory Diagnostic Tool

Funkcja przeznaczona do testowania RAM.


Przebieg procesu:
1. Wywołanie funkcji prezentuje wybór czasu, w którym ma zostać rozpoczęta procedura sprawdzająca. Opcją zalecaną jest Uruchom ponownie teraz i sprawdź występowanie problemów / Restart now and check for problems. To sprowokuje restart komputera w celu rozpoczęcia diagnostyki.

2. Po restarcie uruchamia się automatycznie test, optymistycznie mówiący o "kilkuminutowym teście". Jest możliwe przekonfigurowanie ustawień prowadzonych testów. Wejście w zaawansowane ustawienia odbywa się poprzez klawisz F1. Zostanie zaprezentowany ekran opcji.
Porządny test kości nie powinien być krótki, przynajmniej kilka godzin.

3. Po ukończeniu wszystkich testów, narzędzie automatycznie zresetuje komputer. Jeśli odbędzie się logowanie do Windows (o ile to możliwe), w zasobniku systemowym pojawi się zgłoszenie kierujące do rezultatu testów.Tip: Jest szybszy sposób na wywołanie diagnostyki pamięci niż przechodzenie przez menu Windows RE, a mianowicie przez Windows Boot Manager.
 • Niezależnie od tego czy Vista jest zainstalowana na komputerze: Podczas startu z DVD instalacyjnej Vista na czarnym ekranie z napisem "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z CD lub DVD..." należy z klawiatury wcisnąć i przytrzymać spację (lub strzelić w nią kilka razy). Pojawi się menu "Windows boot manager" dające dostęp do narzędzia testu pamięci. Poprzez klawisz TAB należy zaznaczyć tę pozycję i ENTER.
 • Jeśli Vista jest zainstalowana na komputerze: Oprócz tego, że można użyć DVD, również jest możliwe wywołanie tego samego co wyżej zupełnie bez płyty. Moment w którym wciska się spację to tuż za informacjami BIOS na czarnym ekranie jeszcze przed normalnym startem Windows. Można również inaczej: przez kombinację F8 a następnie ESC.Wiersz polecenia / Command Prompt

Funkcjonalność ta zastępuje bardzo limitowaną Konsolę Odzyskiwania systemów Windows 2000/XP/2003. Linia poleceń jest startowana na wysokich uprawnieniach SYSTEM, a dostęp jest szeroki. Automatycznie ustawiana na X:\sources (jeśli startowano z niezależnego nośnika bootowalnego) lub X:\Windows\system32 (jeśli startowano przez F8). Dostępna jest olbrzymia liczba operacji i komend, zarówno old-school'owych DOS, jak i nowych. Na teraz proszę spojrzeć w ten temat forum: KLIK. Dołączam też o wiele bardziej rozbudowaną listę poleceń: Command-line reference for IT Pros. Uwaga: to są polecenia pod cmd działające pod kontrolą Windows. To oznacza, że nie wszystkie z nich działają w środowisku Windows RE. Od razu można zrezygnować z (resztę przetestuję kiedy indziej):
 • Komendy związane z uprawnieniami lub działaniem na użytkownikach / grupach (takeown / icacls, net user etc...). Windows RE widzi własne otoczenie "płytowe" lecz nie układ grup i zabezpieczeń zainstalowanego systemu!
 • Komendy związane z operacjami na usługach. Zastępstwem może być wywołanie polecenia regedit i podmontowanie rejestru.
..... opis w budowie .....Aneks - Artykuły MS:
When you install update 938371 from Windows Update, you may lose access to the USB mouse or the USB keyboard on a computer that is running Windows Vista
How to restore a computer to a previous Windows installation after you install Windows Vista
Error message when you start Windows Vista: "The Windows Boot Configuration Data file is missing required information"
Windows Vista no longer starts, and Startup Repair does not fix problem
Jak używać narzędzia Bootrec.exe
Po zainstalowaniu urządzenia lub zaktualizowaniu sterownika nie można uruchomić systemu
When you start a Windows Vista-based computer, the system may stop responding (hang) at a black screen
The BitLocker Drive Encryption feature in Windows Vista generates heavy disk activity after you restart the computer in Windows PE or in Windows RE
How to use the BitLocker Repair Tool to help recover data from an encrypted volume in Windows Vista or in Windows Server 2008
#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 07 05 2009 - 01:13

Automatyczny kreator płyty Recovery

(Wymagany materiał w postaci pełnej DVD instalacyjnej Vista)Instrukcje dla tych, którzy chcą mieć takie CD w postaci pojedynczej oderwanej od instalatora Windows, lub chcą ją mieć po polsku (portowanie z natywnie polskiej edycji DVD Vista). Jeśli w rękach jest pełna DVD instalacyjną Vista lub pożyczona na chwilę od kogoś (a więc i jest natywnie wbudowana omawiana tu funkcja Recovery), istnieje opcjonalna możliwość utworzenia separowanego dysku Recovery. To działanie wymaga posiadania pełnej DVD, ponieważ jest ona używana do skonstruowania tej skrojonej płytki:


Ekspresowe utworzenie indywidualnego dysku Recovery

Windows Vista SP1Dołączona grafika

("Martwy" plik w finałowej wersji Vista SP1)

Istnieje trik (KLIK / KLIK) dla Vista SP1 polegający na wywołaniu budowy dysku Recovery wprost z systemu. Wersja beta Vista SP1 uwzględniała opcję tworzenia dysku oferując skrót do tego zadania. W niewyjaśnionych okolicznościach funkcjonalność tę usunięto z finałowego SP1. Pozostałością tych manipulacji jest plik C:\Windows\system32\recdisc.exe, który odpowiadał za wywołanie tego procesu. Plik ten jest w systemie, ale nie działa. Trik opiera się na jego podmianie starszą wersją z Vista SP1 Beta. Na pewno nie działa plik nowszy wyciągnięty z Windows 7, mimo że jego status builda wygląda nader podobnie.


1. Pobieramy plik w wersji Vista SP1 Beta, odpowiednio dla 32-bit lub 64-bit:

Dołączona grafika recdisc_x86.zip
Dołączona grafika recdisc_x64.zip

2. Dla oryginalnego pliku C:\Windows\system32\recdisc.exe resetujemy uprawnienia ustalając jako właściciela grupę Administratorów i przypisując im Pełną kontrolę. Opis zagadnienia w naszym temacie na forum: KLIK. Finałowo pliki wymieniamy potwierdzając elewację uprawnień. Dla wygody można utworzyć do tego pliku skrót w menu Start albo na Pulpicie, co kto woli.

3. Uruchomienie pliku recdisc.exe zaktywuje kreator płyty. Będzie dwukrotna prośba o przekładanie płyt: najpierw padnie pytanie o włożenie DVD instalacyjnej Vista, a potem czystej.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafikaWindows 7


W edycji Windows 7 jest obecny działający skrót do tworzenia tego dysku. Narzędzie to w Windows 7 jest dostępne przez skrót Start >>> Wszystkie Programy >>> Konserwacja >>> Utwórz dysk naprawy systemu:

Dołączona grafika
Użytkownik picasso edytował ten post 06 11 2009 - 04:54


#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 07 05 2009 - 01:14

Samodzielne budowanie nośnika Recovery

(Wymagany materiał w postaci pełnej DVD instalacyjnej Vista)
Ręczne tworzenie (dostosowanego) dysku Recovery

Opis bazuje na instrukcjach Microsoftu z Windows PE Walkthroughs. Wymagania to: posiadanie pełnej DVD Vista + instalacja mega-potężnego WAIK.


******************************************

Dołączona grafika Windows Automated Installation Kit
Dołączona grafika Windows Automated Installation Kit (Vista SP1 i Server 2008)
Dołączona grafika Windows Automated Installation Kit (Windows 7)
Dołączona grafika GImageX (pobieranie opcjonalne)

******************************************

Jak zainstalować WAIK i jego sterownik do obsługi obrazów WIM, oraz nieco o obrazach WIM jest w nowym temacie forum w sekcji "Ręczna podmiana plików Vista": KLIK. Proszę wstępnie przeczytać o co chodzi z WAIK i WIM, by móc zacząć z większą świadomością ten punkt programu. W tamtejszym wątku było o install.wim (trzymającym pliki systemu operacyjnego), zaś tutaj do naszej akcji będzie potrzebny inny obraz z DVD czyli BOOT.WIM.

Dołączona grafika F:
----> Dołączona grafika sources
--------> Dołączona grafika boot.wim

Dołączona grafika

Ten obraz również jest złożony z pod-obrazów. Ale w nim są tylko dwa. Nie ma konieczności sprawdzania indexów, potrzebna nam dwójka. Aczkolwiek jeśli się zdarzą jakieś problemy, na wszelki wypadek potwierdźcie z czego jest złożony boot.wim. W tym przypadku GimageX (nakładka na ImageX) nie zastąpi nam całkowicie linii poleceń, ponieważ w opisanym tu procesie bierze udział nie tylko ImageX lecz inne narzędzia do budowania środowiska PE (copype.cmd / oscdimg / peimg). GimageX spełni swoją rolę tylko przy operacjach opartych na ImageX (eksportowanie + montowanie + odmontowanie WIM).
-------------------------------------------------------
UTWORZENIE OBRAZU Windows RE
-------------------------------------------------------
1. Start >>> Wszystkie programy >>> Microsoft Windows AIK >>> z prawokliku na Windows PE Tools Command Prompt wybierz opcję Uruchom jako Administrator:

Dołączona grafika

Tak wywołana linia poleceń sama dostosowuje ścieżki do narzędzi składowych:

Updating path to include peimg, cdimage, imagex

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\..\x86

C:\Windows\system32>

2. Utwórz katalog roboczy środowiska PE:

copype.cmd Architektura "Dowolny katalog"

Pod "architektura" wstawiamy albo x86 (dla systemów 32-bit) albo amd64 lub ia64 (dla systemów 64-bit). Katalog zaś może być dowolny, ale od razu powiem, że najlepiej go utworzyć w jak najkrótszej ścieżce (mniej wklepywania), bez żadnych spacji w nazwach (bo wtedy trzeba wszystkie ścieżki zamykać przez cudzysłów), oraz bez dziwnych ogonko-podobnych znaczków w nazwach (mogą być błędy procesu). W przykładzie wykonuję polecenie dla płyty systemu 32-bit generujące katalog E:\WINRE:

C:\Windows\system32>copype.cmd x86 E:\WINRE

===================================================
Creating Windows PE customization working directory

E:\WINRE
===================================================

Liczba skopiowanych plików: 1.
Liczba skopiowanych plików: 1.
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\bcd
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\boot.sdi
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\bootfix.bin
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\etfsboot.com
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\fonts\chs_boot.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\fonts\cht_boot.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\fonts\jpn_boot.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\fonts\kor_boot.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\boot\fonts\wgl4_boot.ttf
Liczba skopiowanych plików: 9.
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\EFI\microsoft\boot\bcd
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\EFI\microsoft\boot\fonts\chs_boot
.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\EFI\microsoft\boot\fonts\cht_boot
.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\EFI\microsoft\boot\fonts\jpn_boot
.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\EFI\microsoft\boot\fonts\kor_boot
.ttf
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\x86\EFI\microsoft\boot\fonts\wgl4_boo
t.ttf
Liczba skopiowanych plików: 6.
Liczba skopiowanych plików: 1.
Liczba skopiowanych plików: 1.

Success

Updating path to include peimg, cdimage, imagex

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\..\x86


E:\WINRE>

Ta akcja buduje określoną strukturę katalogów, które służą za kontenery dla różnych obiektów:

Dołączona grafika

Katalogi te będziemy używać do naszych operacji. Rozpis wstępny, by nie nastąpiło pomieszanie katalogów:

Dołączona grafika E
----> Dołączona grafika WINRE (tu wyekstraktujemy z obrazu boot.wim pod-obraz nadając mu nazwę winre.wim)
--------> Dołączona grafika ISO (katalog trzyma komponenty niezbędne do generowania ISO płyty wynikowej i będzie wskazywany przy tworzeniu dysku, tu jest jeszcze jeden plik boot.wim, ale to inny plik niż nasz z DVD!)
--------> Dołączona grafika Mount (tu podmontujemy do edycji wyekstraktowany z boot.wim pod-obraz o nazwie winre.wim)

Pomimo, że linia poleceń ustawia się już automatycznie na właśnie stworzony katalog = ergo w cmd wchodzą krótsze ścieżki, w całym procesie posługuję się pełnymi ścieżkami, by każdy zrozumiał co gdzie ląduje.
3. Wyekstraktuj przy udziale narzędzia ImageX z pełnej DVD instalacyjnej Vista z obrazu boot.wim obraz składowy:

imagex /export /boot "Lokalizacja pliku boot.wim na DVD" Numer "Lokalizacja nowego pliku wim na dysku twardym" "Opis"

W przykładzie wskazuję z mojej DVD ekstraktowanie z pliku F:\sources\boot.wim obrazu numer 2 do utworzonego w poprzednim punkcie katalogu E:\WINRE, określając że wyeksportowany obraz ma nosić nazwę winre.wim, a opisem jest krótkie WinRE:

E:\WINRE>imagex /export /boot F:\sources\boot.wim 2 E:\WINRE\winre.wim WinRE

ImageX Tool for Windows
Copyright © Microsoft Corp. All rights reserved.


Exporting: [F:\sources\boot.wim, 2] ->
[E:\WINRE\winre.wim]


Progress: 100%

Successfully exported image #2.

GimageX
Jeśli wykorzystujemy nakładkę GimageX, utylizujemy kartę Export:
 • W polu "Source" wskaż swój plik boot.wim z płyty DVD (w przykładzie F:\sources\boot.wim)
 • W "Image" przestaw na numer 2
 • W polu "Destination" wpisz pełną ścieżkę dostępu do wynikowego obrazu (w przykładzie E:\WINRE\winre.wim)
 • Jako "Name" wprowadź nazwę opisową (w przykładzie po prostu WinRE)
 • Zaznacz opcję Boot.
 • Kliknij w Export.
(Ostatecznie ... przy jakiś dziwnych problemach ... można skopiować boot.wim ręcznie. Ale to czyni różnicę: opcja eksportu wyciąga z tego od razu obraz składowy (przypominam że są tam aż dwa), zaś ręcznie skopiowany plik nadal trzyma dwa sub-obrazy, co implikuje drobne zamieszanie w dalszych poleceniach - należy wskazać obraz nr 2 a nie 1 w kroku 4. A poza tym plik będzie "grubszy".)W podanej lokalizacji pojawi się nowy plik winre.wim:

Dołączona grafika4. Podmontuj właśnie wyeksportowany obraz za pomocą ImageX w trybie odczytu + pełnego zapisu:

imagex /mountrw "Lokalizacja wyeksportowanego z boot.wim obrazu" 1 "Katalog docelowy montowania"

W przykładzie podmontowuję co dopiero wyeksportowany z boot.wim obraz E:\WINRE\winre.wim do katalogu utworzonego już we wcześniejszym punkcie procesu, czyli E:\WINRE\Mount. Tym razem stoi tu jedynka, gdyż wyeksportowaliśmy z boot.wim pojedynczy obraz i nie ma już złożonej struktury.

E:\WINRE>imagex /mountrw E:\WINRE\winre.wim 1 E:\WINRE\Mount

ImageX Tool for Windows
Copyright © Microsoft Corp. All rights reserved.


Mounting (RW): [E:\WINRE\winre.wim, 1] ->
[E:\WINRE\Mount]

Successfully mounted image (RW).

GimageX
Jeśli wykorzystujemy nakładkę GimageX, akcja odbywa się w karcie Mount:
 • W polu "Mount point" wskaż ścieżkę folderu do którego ma być podmontowany WIM (w przykładzie E:\WINRE\mount)
 • W polu "Source" wskaż ścieżkę do obrazu winre.wim (w przykładzie E:\WINRE\winre.wim)
 • W "Image" zostaw domyślnie figurujący numer 1
 • Obraz będzie poddawany edycji, więc należy zaznaczyć pole "Read and Write" (a przy odmontowaniu również "Commit Changes")
 • Kliknij w buttonik Mount.


We wskazanym do podmontowania miejscu pojawi się zawartość obrazu winre.wim:

Dołączona grafika5. Kolejny krok to dodanie skryptów automatyzujących pewne czynności, Za to odpowiadają dwa pliki: winpeshl.ini lub startnet.cmd.


1. Utwórz przez Notatnik plik o nazwie winpeshl.ini.

2. Plik zapełnij zgodnie z potrzebą:

----> (Konieczny do pokazania graficznego interfejsu) skrypt automatycznego uruchamiania powłoki Windows RE:

[LaunchApp]
AppPath=x:\sources\recovery\recenv.exe

----> (Opcjonalny) skrypt uwzględniający także automatycze uaktywnienie wsparcia sieciowego i sterowników PnP:

[LaunchApps]
%SYSTEMDRIVE%\sources\recovery\recenv.exe
%SYSTEMDRIVE%\windows\system32\wpeinit.exe

W przypadku obsługi sieciowej są wymagane sterowniki sieciowe (patrz na punkt 6 poniżej). Poza tym może się okazać, że powyższy skrypt nie jest wystarczający do zaktywowania sieci. Zamiennie więc można skorzystać ze startnet.cmd.

3. Otwórz folder [Lokalizacja podmontowanego winre.wim]\Windows\system32 (czyli w przykładzie E:\WINRE\mount\Windows\system32) i tam umieść ten plik winpeshl.ini:

Dołączona grafika


6. (Opcjonalny) krok to wszczepienie sterowników magazynów wymiennych lub innych sterowników producentów trzecich. Sterowniki muszą być odpowiednio przygotowane do tego procesu tzn. rozwalone z instalatorów do czystej postaci *.INF. Takie ekstrakcje to już wątek na inny temat. Wracając do integracji sterowników, za ten proces odpowiada polecenie peimg o następującej składni:

peimg /inf="Lokalizacja sterowników INF" "[Lokalizacja podmontowanego winre.wim]\Windows"

Przykładowe polecenie orientacyjne integracji sterów sieciowych:

E:\WINRE>peimg /inf:D:\lan\Intel\E1000325.inf E:\WINRE\mount\Windows
.7. (Opcjonalnie) dodanie własnych nie oferowanych przez standardowe Recovery narzędzi diagnostycznych lub procedur. Za dostosowanie menu Windows RE i jego zachowania odpowiada plik WinREConfig.xml. Środowisko jest redukowane, więc nie wszystkie programy mogą się wykonywać. Na pewno wchodzą skrypty, proste programy GUI oparte na Win32 API. Implementowane programy muszą być w postaci "rozebranej" umożliwiającej bezpośrednie wywołanie EXE, typowo wydania portable. Niestety jest tu limit - do menu można wstawić tylko jedno narzędzie. Nazwy + ikony też nie można dostosować - wyświetla się taka jaką WinRE automatycznie pobrało z właściwości obiektu, dlatego nie zdziwcie się jak jakieś wycyzelowane menu pokaże brzydki marker "Unknown". Potencjał mechanizmu: można wprowadzić opcję zrzucania fabrycznego obrazu Windows jako opcji realizowanej po nieudanym sztukowaniu ręcznym, czyli coś na podobieństwo technik stosowanych przez korporacje Dell etc. Nie próbowałam tego zadania, to nie mogę rozpisać tu z praktyki tego przypadku, ale postaram się to sprawdzić.


Dla celów pokazowych przyjmę, że wstawimy do tego menu darmowy menedżer plików FreeCommander w wersji portable, ponieważ tego brakuje właśnie w WinRE - mamy linię poleceń, opcje rekonstrukcji systemu ale nie ma shella, który pozwoli zarządzać plikami w wygodny okienkowy sposób.

1. Katalog, który trzyma wstrzyknięte narzędzia, oraz w którym należy umieścić spreparowany plik WinREConfig.xml, to: [Lokalizacja podmontowanego winre.wim]\sources\recovery\tools (czyli w przykładzie E:\WINRE\mount\sources\recovery\tools). Oba składniki jeszcze nie istnieją. Utwórz pod-katalog o nazwie Tools:

Dołączona grafika

2. Pobierz FreeCommander w wersji ZIP. Rozpakuj paczkę. W katalogu Tools utworzonym w punkcie powyżej utwórz folder o nazwie FreeCommander i tam umieść wszystkie jego pliki:

Dołączona grafika

3. Utwórz w Notatniku plik o nazwie WinREConfig.xml o następującej zawartości:

<Recovery>

<RecoveryTools>

 <RelativeFilePath>FreeCommander\FreeCommander.exe</RelativeFilePath>

</RecoveryTools>

</Recovery>
RelativeFilePath odpowiada katalogowi x:\sources\recovery\tools w płycie zastartowanej, dlatego tutaj jest punktowany tylko ten "dalszy" kawałek.

4. Plik WinREConfig.xml umieść w katalogu Tools obok katalogu FreeCommander:

Dołączona grafika

8. Wreszcie zapis poczynionych zmian i odmontowanie zedytowanego obrazu:

imagex /unmount /commit "Katalog docelowy montowania"

W przykładzie obraz winre.wim był montowany do E:\WINRE\mount, stąd też ten folder tu jest wskazany:

E:\WINRE>imagex /unmount /commit E:\WINRE\mount

ImageX Tool for Windows
Copyright © Microsoft Corp. All rights reserved.


Unmounting: [E:\WINRE\mount]...

Successfully unmounted image.

GimageX
Jeśli stosowaliśmy nakładkę GImageX, przejdź do karty Mount, zaznacz podmontowany obraz i kliknij w Unmount (proszę się upewnić, że jest zaznaczone Commit changes).

-------------------------------------------------------
UTWORZENIE BOOTOWALNEGO NOŚNIKA
-------------------------------------------------------
Przed przeniesieniem materiału na stosowny nośnik należy dokonać wymiany obrazu Windows PE (to ten boot.wim który tu nie był obrabiany i jest zbędny) obrazem Windows RE (to ten nasz edytowany winre.wim).

----> Można to wykonać z linii poleceń (ta komenda zastępuje zawartość obrazów):

copy "Lokalizacja pliku winre.wim" "[Katalog roboczy PE]\ISO\sources\boot.wim

W przykładzie moim katalogiem roboczym PE jest E:\WINRE, mój obraz leży również w tej ścieżce E:\WINRE\winre.wim, a docelowym plikiem jest E:\WINRE\ISO\sources\boot.wim:

E:\WINRE>copy E:\WINRE\winre.wim E:\WINRE\ISO\sources\boot.wim

----> Można też ręcznie. Przy ręcznym kopiowaniu nie nastąpi zastąpienie zawartości plików jak w przypadku posługiwania się linią poleceń. W katalogu tym będą więc dwa pliki WIM: boot.wim + winre.wim. Plik boot.wim to nie ten sam boot.wim z którego ekstraktowaliśmy, jest niepotrzebny i proszę go skasować. A następnie zmienić nazwę winre.wim na boot.wim. Ta akcja jest niezbędna. Jeśli plik będzie nosił inną nazwę niż boot.wim, płyta nie będzie startować.

Dołączona grafika


Jeśli tworzymy boot CD1. Wreszcie z naszego całego materiału utworzymy obraz ISO gotowy do transportu na CD. Do tworzenia obrazu ISO zostanie wykorzystany program masteringowy MS będący składową WAIK czyli Oscdimg. W linii poleceń wpisz:

oscdimg -n -b"[Katalog roboczy PE]\etfsboot.com "[Katalog roboczy PE]\ISO] "ścieżka dostępu do wynikowego ISO"

(Uwaga: to nie jest błąd, tam nie ma spacji między parametrem -b a ścieżką dostępu.)
(Dla architektury IA-64 należy wymienić Etfsboot.com na Efisys.bin)

Wracając do pierwszego punktu tej całej instrukcji moim katalogiem roboczym PE był folder E:\WINRE, dlatego też wskazuję kolejno ścieżki E:\WINRE\etfsboot.com + E:\WINRE\ISO. Natomiast katalog oraz nazwa pod jaką ma powstać ISO może być dobrany dowolnie. Przyjęłam jednak, że utworzę iso właśnie w katalogu roboczym PE i nadam mu nazwę winre.iso:

E:\WINRE>oscdimg -n -bE:\WINRE\etfsboot.com E:\WINRE\ISO E:\WINRE\winre.iso

OSCDIMG 2.54 CD-ROM and DVD-ROM Premastering Utility
Copyright © Microsoft, 1993-2007. All rights reserved.
Licensed only for producing Microsoft authorized content.


Scanning source tree
Scanning source tree complete (17 files in 8 directories)

Computing directory information complete

Image file is 161443840 bytes

Writing 17 files in 8 directories to E:\WINRE\winre.iso

100% complete

Final image file is 161443840 bytes

Done.

E:\WINRE>

Wynikiem akcji jest ładny pliczek:

Dołączona grafika


2. Przetestuj utworzony obraz ISO w wirtualnej maszynie. Proponuję VirtualBox.


3. Wypal pomyślnie przetestowany obraz ISO na CD. Proponuję mały programik Active ISO Burner.
Jeśli tworzymy bootowalny pendrive1. Należy przygotować urządzenie. Tzn. całkowicie je wyzerować z aktualnej zawartości, założyć na nim jedną partycję podstawową preformatowaną w FAT32 i określić ją jako aktywną.

Dołączona grafika

Akcja może się odbyć za pomocą dowolnego menedżera partycji, który potrafi zinterpretować dyski USB. Z darmowych przykładowo Active@ Partition Manager lub specjalna edycja Paragona: KLIK. Alternatywnie można spróbować wbudowanych w system narzędzi Microsoftu: albo graficzne diskmgmt.msc albo konsolowe diskpart. Jednakże jeśli narzędzia te albo nie wytypują prawidłowo USB, albo nie zaoferują dla niego stosownych opcji, należy je zarzucić. Proszę w diskpart uważnie badać, który dysk jest tym USB, by się nie uziemić poleceniem czyszczenia nie tego dysku co należy:

Dołączona grafika

Diskmgmt.msc / Diskpart musi być uruchomione spod systemu Vista (a nie XP!). To ma znaczenie dla sygnatury w MBR!2. Następnie na urządzenie skopiuj stosowną zawartość:

----> Z linii poleceń:

xcopy "[Katalog roboczy PE]\ISO\*.*" /s /e /f [Litera Urządzenia:]

Moim katalogiem roboczym PE był folder E:\WINRE, zaś mój pendrive jest widoczny pod literą G. Stąd moje polecenie to:

E:\WINRE>xcopy E:\WINRE\ISO\*.* /s /e /f G:\
E:\WINRE\ISO\bootmgr -> G:\bootmgr
E:\WINRE\ISO\boot\bcd -> G:\boot\bcd
E:\WINRE\ISO\boot\boot.sdi -> G:\boot\boot.sdi
E:\WINRE\ISO\boot\bootfix.bin -> G:\boot\bootfix.bin
E:\WINRE\ISO\boot\etfsboot.com -> G:\boot\etfsboot.com
E:\WINRE\ISO\boot\fonts\chs_boot.ttf -> G:\boot\fonts\chs_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\boot\fonts\cht_boot.ttf -> G:\boot\fonts\cht_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\boot\fonts\jpn_boot.ttf -> G:\boot\fonts\jpn_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\boot\fonts\kor_boot.ttf -> G:\boot\fonts\kor_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\boot\fonts\wgl4_boot.ttf -> G:\boot\fonts\wgl4_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\EFI\microsoft\boot\bcd -> G:\EFI\microsoft\boot\bcd
E:\WINRE\ISO\EFI\microsoft\boot\fonts\chs_boot.ttf -> G:\EFI\microsoft\boot\font
s\chs_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\EFI\microsoft\boot\fonts\cht_boot.ttf -> G:\EFI\microsoft\boot\font
s\cht_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\EFI\microsoft\boot\fonts\jpn_boot.ttf -> G:\EFI\microsoft\boot\font
s\jpn_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\EFI\microsoft\boot\fonts\kor_boot.ttf -> G:\EFI\microsoft\boot\font
s\kor_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\EFI\microsoft\boot\fonts\wgl4_boot.ttf -> G:\EFI\microsoft\boot\fon
ts\wgl4_boot.ttf
E:\WINRE\ISO\sources\boot.wim -> G:\sources\boot.wim
Liczba skopiowanych plików: 17.

E:\WINRE>

----> Alternatywnie można skopiować wszystko ręcznie

Na urządzeniu pojawi się następująca zawartość:

Dołączona grafika3. Jeśli testowanie bootowalności urządzenia ma się odbyć w VirtualBox, należy się posłużyć narzędziem konsolowym VBoxManage.exe i poleceniem tworzenia mini wirtualnego dysku (plik VMDK) punktującego do rzeczywistego dysku USB. Do tych akcji są wymagane uprawnienia Administratora. Podczas wykonywania operacji w cmd proszę się upewnić, że VirtualBox jest zamknięty (mam błędy niemożności zablokowania pliku XML, jeśli VBox jest otwarty).Akcja w VirtualBox
1. W Start >>> w polu szukania wpisz cmd >>> z prawokliku Uruchom jako Administrator.

2. Wpisz polecenie przejścia do katalogu, gdzie jest zainstalowany VirtualBox:

CD "C:\Program Files\Sun\xVM VirtualBox"

C:\Windows\system32>CD "C:\Program Files\Sun\xVM VirtualBox"

C:\Program Files\Sun\xVM VirtualBox>_

3. Wpisz polecenie generowania obrazu VMDK:

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename "ścieżka dostępu do pliku vmdk" -rawdisk \\.\PhysicalDriveX -register

Jak ustawić czerwone:
 • Pierwszy element to ścieżka i nazwa tworzonego pliku, co można dobrać dowolnie, ale ja przyjełam że utylizuję swój katalog roboczy PE. Czyli moja ścieżka to E:\WINRE\usb.vmdk.
 • Drugi element to nazwa urządzenia, a numer \\.\PhysicalDriveX można pobrać z diskmgmt.msc. Mój pendrive jest oznaczony pod numerem 2:
Dołączona grafika

C:\Program Files\Sun\xVM VirtualBox>VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename E:\WINRE\usb.vmdk -rawdisk \\.\PhysicalDrive2 -register
VirtualBox Command Line Management Interface Version 2.2.2
© 2005-2009 Sun Microsystems, Inc.
All rights reserved.

RAW host disk access VMDK file E:\WINRE\usb.vmdk created successfully.

C:\Program Files\Sun\xVM VirtualBox>

Wynikiem polecenia jest pojawienie się pliku VMDK we wskazanej ścieżce:

Dołączona grafika


4. Wywołaj graficzny interfejs VirtualBox poprzez opcję Uruchom jako Administrator (to ważne, inaczej VMDK będzie miał marker z wykrzyknikiem braku dostępu).

----> W menu Plik >>> Menedżer nośników wirtualnych >>> w sekcji dysków twardych powinien figurować nasz plik VMDK:

Dołączona grafika

----> Należy go w VirtualBox podmontować w określonej wirtualnej maszynie jako dysk nadrzędny i zbootować z tego.

Dołączona grafika


#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 07 05 2009 - 09:20

Komentarz o rzeczach planowanych do opisu:1. Istnieje też sposób dla Vista na montaż Windows RE na dysku twardym i wywoływanie tego przez F8 jako opcję startową (to mniej więcej merytorycznie odpowiada montażowi Konsoli Odzyskiwania XP na dysku, ale oczywiście z technicznego punktu widzenia to zupełnie inna bajka!). Takim zjawiskiem posługuje się np. Dell (Dell Factory Image Restore). Materiał do tego procesu już jest opisany = plik winre.wim tworzony w powyższym opisie to właśnie ten z którym się kombinuje, tylko już nie miałam czasu sprawdzić wariantów w różnych układach partycji (dla zainteresowanych już teraz: Preinstallation Design).

2. Natomiast Windows 7 ma wbudowany ten mechanizm jako część procesu instalacyjnego. Windows RE jest przekierowane w folder C:\Recovery z ustalonym zakazem dostępu. Dostęp do Windows RE jest uzyskiwany metodą wchodzenia w awaryjny (czyli F8 przy starcie systemu):

Dołączona grafika

Pada hasło logowania za pomocą systemowego konta użytkownika. A dalej to jest jak z obrazków klasycznej płyty Windows RE. Rzecz jasna to bootuje z twardego, czyli jeśli są uszkodzone obszary startowe, może być niemożliwym wywołanie tego. Dlatego warto mieć i niezależną płytę / pendrive z tym samym.

#7 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 07 11 2009 - 09:16

NeoSmart wydało kolejną edycję dysku odzyskiwania, tym razem dla Windows 7 32-bit i 64-bit:

Dołączona grafika

Do pobrania ISO 140-160 MB (linki torrent):


Windows 7 Recovery Disc x86 / x64 Edition


W komentarzach do artykułu ktoś przehostował te paczki na serwisach hostingowych. Szukajcie posta Paul z dnia Dec. 2nd, 2009. Dla tych, którzy nie kręcą w torrentach.


Użytkownik picasso edytował ten post 31 01 2010 - 23:50

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych