Skocz do zawartości


tablety.pl

Zarządzanie bootloaderem Visty
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 09 04 2008 - 01:37

Bootloader Visty (ekran wyboru systemów) niby przystosowany pod rozbudowane konfiguracje ale .... Przeważnie problemy ze startem w multikonfiguracji systemów (np. bootowanie trójki: Vista + XP + Linux), a najczęstszy objaw to brak możliwości startu jednego z systemów po (re)instalacji. Jedyne narzędzia, które są w Viście dołączone, to konsolowe bcdedit + bootsect = trudne w obsłudze dla użytkowników nie obcykanych w linii komend i niewygodne. Naprawa bootloadera też przyprawia o zawał, a jedyna zjadliwa opcja (i hmmm nie zawsze działająca) to bootowanie z DVD Visty do modułu naprawczego Repair your computer (Startup Repair).Dołączona grafika

EasyBCD

Platforma*: Windows 2000/XP/2003/Vista + .NET Framework 2.0
Licencja: freeware (NPOF 1.0)


Graficzny boot manager odpowiadający na powyższe bolączki. Program umożliwia sprawną konfigurację / modyfikację bootloadera Visty. Za jego pomocą szybko można edytować, dodawać lub usuwać wpisy bootloadera. Potrafi także przeinstalować nieprawidłowy bootloader. EasyBCD to najprostsza droga by zmusić Vistę do prawidłowego wspólnego bootowania z innymi systemami Windows, Linuxem, BSD, Mac OS X .... oraz ożywić start systemów, które padły po instalacji Visty i vice versa. Obsługiwane systemy operacyjne: klik. Pod kątem Linuxa przydatna funkcja to GRUB-less Linux, która pozwala na wyszukiwanie i ładowanie Linuksa nawet bez obecności GRUB. EasyBCD posiada implementację "bootloadera w bootloaderze" = NeoGrub. NeoGrub potrafi rzeczy, które są niedostępne tradycyjną drogą:
  • Instalowanie, konfigurowanie i zarządzaniem bootloaderem Linuxa GRUB wprost z Windows (bez udziału Live CD, Super Grub Disk czy innych Linuksowych zjawisk)
  • Ukrywanie partycji Visty przed instalacją XP w celu zachowania punktów przywracania
  • "Oszukiwanie" partycji podstawowej / aktywnej
EasyBCD posiada również integrację z różnymi Vistowymi narzędziami: iReboot (szybkie przełączanie systemów operacyjnych z zasobnika systemowego), TweakVI (tweaker), także wywołanie opcji Panelu sterowania / Przywracania systemu / Informacji o systemie Visty, oraz uruchomienie konsoli z pełnymi uprawnieniami administratorskimi (pod bcdedit.exe i bootsect.exe).

Dokumentacja w PDF

* oznacza, że narzędzie da się zainstalować na tych systemach, ale oczywiście pełny wachlarz opcji będzie dostępny tylko w Viście. Przykładowo da się zamontować na XP (ale Vista musi być obecna) - w ten sposób przy martwej niestartującej Viście, ale bootującym XP, można spod XP wywołać funkcję restauracji loadera Visty.


VistaBootPro vs. EasyBCD

VistaBootPro to była podwalina EasyBCD, jego wczesna forma. Program jednakże był niedopracowany i wadliwy, dlatego powstało EasyBCD. Obecna wersja VistaBootPro z linka (dystrybutowana via PROnetworks) to rip-off, inżynieria wsteczna i projekt nielegalny oparty na skradzionym kodzie. Więcej: Info
.
#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 13 05 2009 - 17:08

Vista Hide 'n Seek

Platforma: Windows XP/Vista
Licencja: freeware


Kolejne narzędzie pomocnicze do układu dual-boot Vista + XP od Neosmart. Rozwiązuje dwa problemy:
  • W układzie dual-boot Vista + XP każdorazowe bootowanie systemu XP automatycznie kasuje wszystkie punkty Przywracania systemu Windows Vista, kopie cieniowe, oraz redukuje obrazy Windows Complete PC Restore tylko do najnowszych. Microsoft opisuje ten problem wraz z rozwiązaniami: KB926185. Niestety te scenariusze nie zawsze działają, a BitLocker jest dostępny tylko na określonych edycjach Vista i w określonych warunkach. Vista Hide 'n Seek jest lepszą alternatywą na owe rozwiązania. Umożliwia ukrycie dysku z Vista przed systemem XP. Dzięki temu nie nastąpi utrata kopii zapasowych. Ta funkcjonalność zastępuje podobną operację, ale dostępną via moduł NeoGrub w EasyBCD.
  • W przypadku rozmnożenia układu multi-boot do więcej niż jednego starszego systemu (np. Vista + XP + 2003), menu bootloadera Vista jest zbudowane w sposób piętrowy. Tzn. zawsze są dwa wejścia: Vista + Inny system operacyjny (i dopiero tam jest kolejne menu wyboru XP/2003 etc). Vista Hide 'n Seek upraszcza ten układ zbijając z podwójnego menu do pojedynczego, i migrując wszystkie wejścia starszych systemów bezpośrednio do głównego menu Vista.
Pobieranie narzędzia wymaga rejestracji na tamtejszym forum. Obsługa banalna:

1. Rozpakowujemy narzędzie i uruchamiamy UI.exe. Pokażą się wykryte dyski.

2. Przez klik w ikonę danego dysku należy wyasygnować typ systemu. Po tej akcji ikonki zmienią się w typ systemowy z flagą i dostaną opisy. Na obrazku z mojego układu: dysk C to Vista, dysk G to XP.

3. Uruchamiamy proces ukrywania dysków Vista przez Hide my drives. Czekamy cierpliwie do ukończenia procesu.

4. Po ukończeniu procesu wywołanie Finishing Touches ujawnia ekran z dodatkową konfiguracją. Możemy tutaj: zmienić nazwy wejść pokazywanych na ekranie loadera, usunąć wpisy starszych systemów XP z loadera Vista (przez EasyBCD - jeśli jest zainstalowane, startuje automatycznie, w przeciwnym wypadku narzędzie umożliwi jego pobranie).

5. Zostanie całkowicie wymieniony ekran bootowania. Zamiast domyślnego loadera Vista pokaże się nowe menu Grub4dos.


Bootując do Vista dysk z XP jest widoczny i dostępny, ale bootując do XP dysk z Vista jest niedostępny, gdyż został pomyślnie ukryty. Narzędzie pozwala także odkręcić wszystkie zmiany.
Program może być uruchomiony z poziomu Vista lub XP w celu instalacji nowego loadera (preferowanym systemem jest jednak Vista), ale usuwanie wprowadzonych zmian musi być wykonywane spod Vista, w przeciwnym wypadku Vista pozostanie jako ukryta!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych