Skocz do zawartości


tablety.pl

XP Home - Dostęp do zabezpieczeń NTFS
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 14 11 2007 - 05:37

Do połączenia z tematem:

"Noadmin" - ograniczanie uprawnień
Dla tych co "przypadkiem" zaopatrzyli się w XP Home i teraz napotkali uciążliwości w kwestii zarządzania uprawnieniami dla plików / folderów / dysków na NTFS. Np.: problem z kasowaniem. XP Home nie nadaje się do zarządzania uprawnieniami. Są trzy metody, by wymanipulować jednak dostęp do tych ustawień spod samego systemu:
  • XP Home nie ma dostępu do zakładki "Zabezpieczenia" w trybie normalnym. Ale widać ją w trybie awaryjnym. Istnieje też nieudokumentowany trik odblokowujący jej widoczność w trybie normalnym. Trik ten opiera się na zamontowaniu paczki scesp4i.exe starawego NT4 (rozpakować, z prawokliku na setup.inf wybór opcji Instaluj, nie zatwierdzać podmiany pliku esent.dll).
  • Wbudowane konsolowe cacls. Tylko i wyłącznie dla zaawansowanych. Można pięknie namieszać.
  • Kreator udostępniania Start >>> Uruchom >>> shrpubw
Zamiast tych kombinacji można wykorzystać gotowe softy ułatwiające zarządzanie Uprawnieniami:

Dla XP Home:
FaJo XP FSE

Platforma: Windows XP Home
Licencja: freeware do użytku domowego i komercyjnego


FaJo XP File Security Extension odblokowuje zakładkę "Zabezpieczenia" we Właściwościach plików / katalogów / dysków. Staje się widoczna w normalnym trybie. Ponadto rozszerzenie urozmaica menu kontekstowe o relatywną opcją "Edit security". Czyli to prawie ta sama akcja, którą przeprowadza matactwo z scesp4i.exe, tylko zgrabniejsza i czystsza (tylko hook przez FJXPFileSecExt.dll). Da się zamontować też na Windows 2000 i XP Pro, ale to całkowicie zbędne. Zakładka Zabezpieczenia jest w tych systemach natywnie widoczna bez takich komplikacji.


Dla XP Home + Pro:ACLView

Platforma: Windows 2000/XP/2003
Licencja: freeware do użytku domowego i komercyjnego


Rozbudowany wariant dostępu do zarządzania uprawnieniami. Nie tylko dla XP Home, choć jest dlań niezwykle pożyteczny, bo daje dostęp do manipulacji bez żadnego kombinowania. Program jest nieprzystępny w obsłudze. Całość rozpisana w bardziej "profesjonalny" sposób niż zakładka Zabezpieczenia. Wymagana podstawowa wiedza o listach kontroli dostępu i ogólnym zarządzaniu uprawnieniami. I dobrze. Ktoś kto nie umie tego obsłużyć = nie obsłuży i nie nabroi po prostu. Mam nadzieję, że nikt tego nie spolszczy = to też ograniczy szkody systemowe. :ph34r:

Aktualizacja: Martwa strona. Alternatywne linki pobierania:

Dołączona grafika Aclviewsetup.exe
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych